Pierwsze kroki przy rozwodzie

Autor: Redakcja w kategorii: Rodzina, Rozwód

Zastanawiasz się jakie zrobić pierwsze kroki przy rozwodzie? Postaram się przedstawić przykładową listę takich kroków. Mniej zdecydowanych zachęcam do przeczytania artykułu: O rozwodzie pragmatycznie – 3 rzeczy, które warto przemyśleć, zanim powiesz „To koniec!”.

Zacznijmy od tego, że najlepiej skorzystać z fachowej pomocy prawnika i doradcy finansowego.

Specjaliści pomogą ci odnaleźć się w nowej sytuacji. Doradzą w sprawach prawnych i finansowych. Jeśli rozwód nie jest polubowny, to będą bronić Twoich racji w sądzie.

Rozwód będzie od Ciebie wymagał dużo odporności psychicznej i wytrzymałości. Trwające bardzo długo sprawy , które dotyczą podziału majątku czy opieki nad dziećmi będą źródłem stresu i nieprzespanych nocy.

Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Przeczytaj nasz poradnik.

Stwórz swoją grupę wparcia

Pierwsze kroki przy rozwodzie mogą być różne. Proponuję zacząć od stworzenia swojej grupy wsparcia.

Trudne sytuacje życiowe szybko zweryfikują listę osób na które zawsze możesz liczyć. Postaraj się jak najszybciej zbudować taką grupę i nie bój się korzystać z jej pomocy.

Jeśli poczuje że potrzebujesz pomocy specjalisty (psychologa czy psychiatry), to nie wstydź się po nią sięgnąć. Masz do tego pełne prawo, gdyż rozwód jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji życiowych.

Opracuj rytuały

Postaraj się wypracować rytuały, które pomogą Ci odnaleźć się w nowej sytuacji. Posprzątaj wieczorem, przygotuj sobie posiłek do pracy czy wypastuj buty. Pomoże Ci to ogarnąć chaos na zewnątrz oraz uporządkować myśli i się uspokoić.

Zadbaj o siebie

Do rozwodu trzeba się dobrze przygotować, gdyż to bieg na długi dystans.

Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny i zwiększa poziom zadowolenia z życia.

Rozwód to dobry czas na przemyślenie ważnych decyzji lub na odwrót, odcięcie się od codziennych spraw. Nawet jeśli kupienie nowej sukienki czy zrobienie manicure nie sprawi że z optymizmem będziesz patrzeć w przyszłość to chociaż będziesz korzystniej wyglądać.

Zorganizuj  przestrzeń

Poświęć pierwsze miesiące od rozstania na gruntowne porządki

Rozstań się z rzeczami byłego współmałżonka, poprzeglądaj rachunki i dokumenty, poukładaj lub wyrzuć wspólne pamiątki.

Dzięki temu odnajdziesz się w nowej sytuacji i lepiej przygotujesz do rozwodu

 Poszukaj inspiracji

Nic tak nie mobilizuje w trakcie rozwodu… jak pozytywne historie rozwodników. Zapytaj innych jakie były ich pierwsze kroki przy rozwodzie.

Posłuchaj opowieści starszych lub zorientowanych w temacie znajomych. Przeczytaj opowieści osób , którym udało się przejść zwycięsko przez rozwód i w głównej mierze… nie poddawaj się!

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat rozwodu lub bardziej szczegółowego opis kroków, to zapraszam na mojego bloga „Chcę się rozwieść”.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: