Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – dokumenty

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Działalność gospodarcza, PCC, Spółki

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.Wyobraź sobie taką sytuację: Jesteś jedynym wspólnikiem swojej sp. z o.o. i zgłasza się do Ciebie inwestor, zainteresowany odkupieniem całości lub części twojej spółki. Oto jakie dokumenty musisz przygotować.

Umowa sprzedaży udziałów

Umowa sprzedaży udziałów to podstawa. Może mieć różną treść – zależy od stron umowy.

Najczęściej taka umowa sprzedaży udziałów zawiera w sobie:

  1. Dokładnie opisany przedmiot umowy;
  2. Oświadczenia i zapewnienia Sprzedającego dotyczące sprzedawanych udziałów,
  3. Oświadczenia i zapewnienia Sprzedającego dotyczące stanu prawnego czy finansowego Spółki (ten fragment, jeśli wystąpi w Twojej umowie wymaga szczególnej analizy, gdyż mimo swojej niepozorności może rodzić Twoją odpowiedzialność w przyszłości);
  4. Zapisy odnoszące się do sprzedaży udziałów;
  5. inne [zobacz TUTAJ]

UWAGA! Umowa przenosząca własność udziałów w spółce z o.o. musi mieć formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Musi.

Zawiadomienie o sprzedaży udziałów

Dokument zawiadomienia o sprzedaży udziałów to pismo skierowane do spółki, w której informujesz Spółkę o zawarciu umowy sprzedaży udziałów. Zawiadomienie takie możesz wysłać albo ty albo druga strona umowy – ważne by umowa sprzedaży udziałów dokładnie to określiła.

Do takiego zawiadomienia dołącz koniecznie dowód przejścia własności udziałów, a zatem wcześniej sporządzoną umowę.

Wpis w księdze udziałów

Kiedy twoja spółka otrzyma powyższe zawiadomienie, jej zarząd jest zobowiązany dokonać wpisu w tak zwanej księdze udziałów. To znaczy powinien wykreślić Ciebie jako udziałowca z tych udziałów, które stanowiły przedmiot sprzedaży a wpisac nabywcę jako nowego udziałowca. To czynność prosta, ale potrzebna.

Lista wspólników

Zarząd spółki następnie sporządza nową listę wspólników, o czym informuje sąd rejestrowy. A zatem zarząd składa takiemu  sądowi podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.

Deklaracja podatkowa PCC

Ale o tym przeczytasz już w moim blogu dokładnie w artykule pt.: Jakie dokumenty przygotować przy sprzedaży udziałów w sp. z o.o. Zapraszam!

Poprzedni wpis:

Następny wpis: