Solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy. Projekt ograniczenia

Autor: Redakcja w kategorii: Budowa, Prawo dla każdego

Na blogu Umowa o roboty budowlane omawiałem już temat solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy właśnie z tytułu realizacji umowy o roboty budowlane (np. tutaj – solidarna odpowiedzialność wykonawcy i inwestora).

Obowiązujące teraz regulacje dotyczące odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy niebawem mogą przejść do historii, a ich miejsce zajmą nowe rozwiązania.

Solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy

Solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy – zmiany w Kodeksie cywilnym

Dlaczego? Otóż w Senacie trwają właśnie prace nad projektem zmian w Kodeksie cywilnym, zmierzającym do ograniczenia solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy.

Obecną regulację według projektu miałaby zastąpić zasada, wedle której inwestor zapłaci solidarnie z wykonawcą tylko wtedy, gdy w formie pisemnej wyrazi zgodę na zawarcie umowy między wykonawcą a podwykonawcą.

Tymczasem w aktualnym stanie prawnym mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność nawet, jeśli nie zapozna się z umową między wykonawcą a podwykonawcą.

          >>> Sprawdź z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane

Pisałem o tym w artykule Zgoda na zawarcie umowy o roboty budowlane z podwykonawcą w orzecznictwie.

Twierdzi się, iż dziś podwykonawca jest stawiany w pozycji uprzywilejowanej, niewspółmiernie do pozycji inwestora.

Inwestor nie dysponuje bowiem w praktyce adekwatnymi środkami dla zabezpieczenia się przed roszczeniami podwykonawcy.

          >>> Czy istnieje uniwersalny wzór umowy o podwykonawstwo robót budowlanych? Przeczytaj artykuł: Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?

Szczególnie, jeśli te pojawiłyby się już po zakończeniu realizacji umowy.

Wspomniany projekt miałby wprowadzić następujące rozwiązania:

  • zgoda bierna – podwykonawca może powołać się na milczącą zgodę inwestora. Wykonawca będzie upoważniony do zawarcia umowy z podwykonawcą, ale inwestor będzie zwolniony z solidarnej odpowiedzialności
  • zgoda czynna – inwestor wyrazi zgodę na zawarcie umowy między wykonawcą a podwykonawcą w formie pisemnej, a więc wyraźnie, a nie w sposób dorozumiany. Inwestor będzie ponosił wtedy solidarną odpowiedzialność z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenie podwykonawcy.

Podczas prac nad projektem może pojawić się jeszcze dużo zmian.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Oznacza to, że na ostateczne ukształtowanie zasad solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Zdjęcie Scott Blake pochodzi z Unsplash

***

Deweloper deklaruje jakie sklepy znajdą się w budynku

Bardzo często można spotkać się z praktyką, w której deweloper deklaruje, jakiego rodzaju sklepy będą działały w budynku.

Cel jest oczywiście prosty – przekonanie potencjalnych klientów o atrakcyjności i prestiżu danego miejsca.

Czy zastanawialiście się jednak, jaki tak naprawdę wpływ ma deweloper na działalność, która będzie prowadzona w budynku? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: