Rozwód kościelny

Autor: Redakcja w kategorii: Rozwód kościelny, Spadek

Czy wiesz, że nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny?

– Jak to? – zapytasz. Ano posłuchaj:

Rozwód kościelny

Znam kilka przypadków małżeństw, które małżeństwami już nie są. Sprawa sądowa, mniej lub bardziej emocjonalna, plan wychowawczy wobec dzieci, ustalenie wysokości alimentów. Ot, można by powiedzieć, zwyczajny rozwód. Rozwód jakich wiele.

Z rozwodem kościelnym nie jest już tak bardzo łatwo.

Jeśli małżonkowie zawierali także ślub sakramentalny w kościele, to bywa, że po rozwodzie świeckim zaczynają planować rozwód kościelny.

Jak głosi plotka, nie jest łatwo uzyskać taki rozwód. Ale pomijając plotki, ja Ci powiem, że uzyskanie rozwodu kościelnego jest nawet niemożliwe!

Dlaczego?

Ponieważ on nie istnieje!

          >>> Przeczytaj także artykuł: DSA – prowadzisz serwis, sklep internetowy lub konto w mediach społecznościowych? Sprawdź o czym pamiętać?

– Ale… ? – Zaczniesz na pewno…

Kojarzysz zapewne biblijne słowa księdza, wypowiadane podczas udzielania sakramentu małżeństwa: Co Bóg złączy, człowiek niech nie rozdziela.

Właśnie! I tutaj jest sedno sprawy: żaden biskup, nawet sam papież, nie mogą rozwiązać tego, co Bóg złączył.

Dlatego nie ma rozwodów kościelnych. Koniec. Kropka.

Natomiast – uważaj – kościelna administracja może uznać, że pomimo tego, że sakramentu udzielono, to małżeństwa nie było od samego początku!

Czyli de facto rozwód kościelny nie jest rozwodem, ale stwierdzeniem, że małżeństwa nigdy nie zawarto.

Świetnie wyjaśnia to w swoim blogu adwokat kościelny Bartłomiej Barańczuk pisząc:

Stwierdzeniem nieważności małżeństwa nazywamy zaś potwierdzenie wyrokiem sądu kościelnego, że małżeństwo mężczyzny i kobiety faktycznie nigdy nim się nie stało. Aby to wykazać, musimy zatem poszukiwać pra przyczyny, która stała się powodem tejże nieważności. Zatem do uznania małżeństwa za nieważnie zawarte nie wystarczy żądanie jednego z małżonków (a nawet obojga) wydania przez sąd kościelny orzeczenia o odpowiedniej treści. W trakcie procesu należy zbadać bowiem, czy w okresie przed zawarciem ślubu występowała jedna z przyczyn, która świadczy o tym, że małżeństwo jest nieważne. Pamiętaj, że chodzi tutaj o sakrament, a nie umowę dwóch osób tak, jak w przypadku prawa cywilnego.

          >>> Regulamin sklepu internetowego to kluczowy dokument, sprawdź czym może grozić kopiowanie cudzego regulaminu sklepu internetowego?

A zatem sąd kościelny poszukuje przyczyn, które istniały przed zawarciem związku małżeńskiego, a które wykluczały ważność sakramentu małżeństwa.

Istnienie tych przyczyn powoduje, że po prostu małżeństwo nie zostało nigdy zawarte.

Jakie to mogą być przyczyny?

Bartłomiej Barańczuk pisze:

Wyróżniamy trzy grupy sytuacji faktyczno-prawnych, które mogą doprowadzić do orzeczenia przez właściwy sąd kościelny stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jedną z nich są tzw. przeszkody małżeńskie.

Jakie to przeszkody? Poznasz je dokładnie tutaj >>

***

Czy żołnierz może nosić brodę? Jak powinien wyglądać żołnierz zawodowy?

W dzisiejszym wpisie poruszymy zagadnienie jak powinien wyglądać żołnierz zawodowy. Jeżeli już nim jesteś to doskonale wiesz, jak wyglądasz w pracy 😉

Natomiast, jeżeli planujesz nim być, to czy wiedziałeś, że musisz uzyskać zgodę dowódcy na noszenie przez Ciebie brody?

To, jak powinien wyglądać żołnierz zawodowy jest dokładnie sprecyzowane [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: