Przestępstwa w sprawach spadkowych – groźba

Autor: Redakcja w kategorii: Spadek

Sporządzenie testamentu pod wpływem groźby jest jednym z możliwych powodów jego nieważności. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z groźbą?

Przestępstwa w sprawach spadkowych – groźba

Groźba w prawie spadkowym

Przestępstwo to, szczególnie w zakresie badania nieważności testamentu, określane jest bardzo szeroko. To, czy ktoś użył groźby względem spadkodawcy bada się subiektywnie. Ocenia się stan zdrowia, położenie życiowe spadkodawcy.

Nie bierze się pod rozwagę groźby jako jakiegoś wzorca zachowania.

Groźba to wyrażenie działania, które zrealizuje grożący. To działanie jest zależne od woli grożącego.

Groźba to np. zmuszenie starszej osoby, do napisania testamentu, w którym majątek zapisze na osobę, która się nią opiekuję. Szczególnie, gdy senior ma obawę, że nikt się nim nie zajmie.

          >>> Dlaczego warto jak najszybciej rozwiązać kwestię działu spadku?

To również może być nastraszenie, że jak były mąż nie przepisze mieszkania na wspólne dziecko, to matka zrobi wszystko, by syn nie opiekował się schorowanym ojcem.

Relacje osobiste lub ekonomiczne nie mają bezpośredniego znaczenia w sytuacji udowodnienia groźby.

Jeżeli córka stosuje wobec matki groźby, aby nakłonić ją do przepisania na córkę mieszkania, to nadal mamy do czynienia z przestępstwem. Nawet wtedym gdy córka pomaga finansowo matce.

W jaki sposób wykazać groźbę, gdy spadkodawca nie żyje?

W sytuacji, gdy spadkodawca nie żyje, a istnieje podejrzenie, że ktoś popełnił w stosunku do niego przestępstwo groźby, wykazać to mogą jedynie zeznania świadków.

          >>> Jak dokonać zakupu nieruchomości od syndyka?

Nie muszą to być jednak świadkowie naoczni. Często starsze osoby żalą się swojej rodzinie i znajomym, i zeznania takich świadków należy wykorzystać.

Jeżeli chcesz poznać inne przestępstwa występujące w sprawach spadkowych, przeczytaj artykuł Przestępstwa w sprawach spadkowych – wywiad z mec. Tomaszem Kazubskim.

Znajdziesz go na blogu Pana Mecenasa Krzysztofa Kozłowskiego – Podważenie testamentu. Z wywiadu dowiesz się m.in. czy karalne jest zatajenie informacji o istnieniu testamentu lub kręgu spadkobierców.

Zdjęcie Jason Leung pochodzi z Unsplash

***

Uprawnieni do dziedziczenia po osobach, które zmarły po 28 czerwca 2009 roku

28 czerwca 2009 roku to bardzo ważna data dla osób, które oczekują spadku. Po osobach, które zmarły przed tą datą dziedziczą małżonek i dzieci spadkobiercy oraz dalsi zstępni. W dalszej kolejności rodzice i rodzeństwo i ewentualnie ich zstępni.

Natomiast po śmierci osoby po 28 czerwca 2009 roku mamy do czynienia z „rozszerzonymi” kręgami spadkobierców [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: