W Sejmie znajduje się projekt dotyczący pracy zdalnej. Jeżeli zostanie zatwierdzony, to po raz pierwszy praca zdalna będzie miała swoje uregulowanie w Kodeksie pracy.
Jakie rozwiązania w kwestii pracy zdalnej będą przewidziane dla Twojego zakładu pracy?
Praca zdalna w Twoim zakładzie pracy – porozumienie ze związkami zawodowymi
Jeśli w Twoim zakładzie pracy działają związki zawodowe, to aby ustalić zasady wykonywania pracy zdalnej, będziesz musiał zawrzeć z każdym z nich porozumienia.
Oczywiście, w sytuacji, gdy działa u Ciebie tylko jeden związek zawodowy, to porozumienie będzie dotyczyło tylko tego konkretnego związku.
Pamiętaj o tym, że związki będą mogły przedstawić wspólne stanowisko związków, które dotyczyć będzie pracy zdalnej.
Co kiedy związki nie dogadają się między sobą co do zasad pracy zdalnej lub też nie wszystkie z nich zaakceptują przyjęte rozwiązania?
W takiej sytuacji możesz zawrzeć porozumienie z organizacjami reprezentatywnymi.
Jednakże każda z nich musi zrzeszać co najmniej 5% pracowników.
W ten sposób możesz uniknąć zawierania porozumień ze związkami zawodowymi.
Regulamin pracy zdalnej
Jeśli w Twoim zakładzie nie działają związki zawodowe to możesz wprowadzić standaryzacje pracy zdalnej poprzez stworzenie regulaminu pracy zdalnej.
Aby to zrobić, musisz przeprowadzić konsultacje z przedstawicielami pracowników. Nie musisz przyjmować jednak postulatów zaproponowanych przez pracowników, a dotyczących pracy zdalnej.
W sytuacji, gdy chcesz wprowadzić regulamin pracy zdalnej, a nie udało Ci się dogadać ze związkami zawodowymi, to masz do tego prawo po upływie 30 dni od dnia w którym przedstawiłeś im swoja propozycje porozumienia.
Teoretycznie w takim przypadku powinieneś uwzględnić wcześniejsze ustalenia ze związkami, ale w praktyce nie maja one wiążącego charakteru.
Porozumienie indywidualne
Kolejnym rozwiązaniem jest uzgodnienie pracy zdalnej pomiędzy Tobą a Twoim pracownikiem w postaci porozumienia indywidualnego.
Zarówno Ty jako pracodawca, jak i Twój pracownik możecie wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie pracy zdalnej.
Jeśli pracownik znajduje się w poniższych grupach, to powinieneś uwzględnić jego wniosek o pracę zdalną:
- Pracownice w ciąży
- Pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4 roku życia
- Pracownicy opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi lub innymi bliskimi osobami
- Rodzice dzieci o specjalnych potrzebach.
Odmowa wniosku o pracę zdalną dla takich pracowników będzie możliwa jedynie w przypadku gdy praca zdalna nie będzie możliwa ze względu na rodzaj i organizację pracy. Na złożenie odmowy będziesz mieć 7 dni roboczych.
W sytuacji, gdy zawrzesz porozumienie indywidualne ze swoim pracownikiem dotyczące pracy zdalnej, to jej zasady powinny być w nim uregulowane. Na przykład w formie załącznika.
***
Chcesz wiedzieć w jakich sytuacjach możesz polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej? Przeczytaj artykuł o tytule Praca zdalna – jak to zrobić? Znajdziesz go na blogu Prawo dla pracodawcy.
📌
Po przeczytaniu o proponowanych rozwiązaniach pracy zdalnej w projekcie ustawy, zapraszamy również do lektury innych artykułów:
Photo by Domenico Loia on Unsplash