W prawie rodzinnym brakuje definicji opieki naprzemiennej. Jak można się domyślić powoduje to wiele problemów. M.in. trudności z przyznawaniem prawa do świadczenia 500+.
Opieka naprzemienna – brak definicji w prawie rodzinnym
Brak definicji plus to, że sądy powszechne orzekają o władzy rodzicielskiej, a o przyznaniu świadczenia 500+ organy i sądy administracyjne, powoduje nieliche problemy z ustaleniem komu przysługuje świadczenie 500+.
Brak definicji oznacza, że pojęcie to może być rozumiane w różny sposób.
Dla niektórych taka opieka to fakt, że po określonym czasie dzieci przenoszą się z mieszkania ojca do matki, np. po upływie tygodnia.
Dla innych organów opieka naprzemienna oznacza, że dzieci spędzą podobna ilość czasu z każdym z rodziców.
Dodatkowo w wyroku sądowym to pojęcie wcale nie musi się pojawiać, pomimo tego, że w ten sposób zostanie rozwiązana kwestia opieki nad dziećmi tj. dzieci będą spędzać podobną ilość czasu z ojcem i matką.
Jeśli w wyroku Sąd użyje określenia opieka naprzemienna, to MOPR podzieli świadczenie pomiędzy oboje rodziców.
>>> W jaki sposób złożyć wniosek o alimenty na kilkoro dzieci? Wystarczy jeden wspólny pozew, czy oddzielny dla każdego dziecka?
Jeśli nie, to przyznanie 500+ będzie kwestią problematyczną.
Orzecznictwo w kwestii 500+ i opieki naprzemiennej
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 marca 2022r. w sprawie sygn. III SA/Kr 1758/21
Ojciec miał uregulowane kontakty z dzieckiem. Zajmował się nim przez pół roku, jednak Sąd w wyroku nie użył słów „opieka naprzemienna”. Poskutkowało to tym, że ojciec nie otrzymał połowy świadczenia 500+.
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że to, że w wyroku Sądu nie użyto słów „opieka naprzemienna” nie powinno mieć znaczenia. To z treści orzeczenia sądowego powinien wynikać fakt, że opieka sprawowana jest w sposób naprzemienny.
Tym samym WSA uznał, że organy przyznające świadczenie 500+ w sposób nieuzasadniony domagały się, aby w wyroku rozwodowym zostały użyte słowa „opieka naprzemienna”.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2022 r., I OSK 483/20
W podobnym tonie do powyższego wyroku brzmiał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wskazał on na fakt, że w polskim prawie brak jest definicji „opieka naprzemienna”. Dlatego Sąd nie musi posługiwać się tym wyrażeniem w orzecznictwie.
>>> Jak prawidłowo liczyć koszty mieszkaniowe, gdy ubiegasz się o alimenty?
Natomiast wystarczające jest, że z treści orzeczenia wynika, że opieka została przyznana obojgu rodzicom i będzie wykonywana po kolei przez każdego z nich.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Pozew o rozwód. A jego lekturę rozpocznij od artykułu o tytule Kiedy nie dostanę świadczenia 500+ ?
Zdjęcie Nathan Dumlao pochodzi z Unsplash
***
Czy matka po rozwodzie może przeprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca dziecka?
Jesteś po rozwodzie. Majątek został podzielony, grafik z kontaktami z dzieckiem ustalony.
I nagle dowiadujesz się od dziecka, że mama przeprowadza się z „nowym tatusiem” na drugi koniec Polski, no i, oczywiście, zabiera Twojego szkraba.
Czy matka może w takiej sytuacji bez zgody ojca wyprowadzić się z dzieckiem? [Czytaj dalej…]