Odszkodowanie za mobbing

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania, Praca

Spraw sądowych o odszkodowanie za mobbing jest wciąż dość mała liczba. Problemem jak się okazuje jest niepewność pracownika – co będzie dalej?

Odszkodowanie za mobbing

Odszkodowanie za mobbing

Oczywiste jest, że jeśli chcesz domagać się odszkodowania za odejście z pracy w wyniku mobbingu, to powinieneś wskazać mobbing jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy.

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez jego zachowania.

W tym ostatnim przypadku w trybie natychmiastowym – winy pracodawcy.

Jednakże zasady te kształtują się nieco inaczej, w przypadku dochodzenia odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę w skutek mobbingu.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Aby żądać odszkodowania, o którym jest mowa, musisz wskazać mobbing jako przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę musi być przedłożone w formie pisemnej, no i oczywiście zawierać podpis pracownika.

Trzeba wiedzieć, że rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym można jedynie przez miesiąc od zaistnienia przyczyny.

W odniesieniu do mobbingu – uwaga – jest to miesiąc od ostatniego zdarzenia, wypełniającego znamiona mobbingu.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Jaka przysługuje Ci wysokość należnego odszkodowania?

Zgodnie z prawem, jeśli w skutek mobbingu rozwiązałeś umowę o pracę, to masz prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Chcesz dowiedzieć się jak do tematu mobbingu podchodzą sędziowie oraz jak wygrać sprawę o mobbing w sądzie? Zapoznaj się z blogiem Mobbing w miejscu pracy.

Zdjęcie Icons8 Team pochodzi z Unsplash

***

Umowa o zachowaniu poufności. Co powinniśmy wiedzieć?

Przed rozpoczęciem rozmów z jakimkolwiek inwestorem – zarówno finansowym jak i branżowym – powinno się koniecznie podpisać deklarację poufności bądź umowę o zachowaniu poufności (ang. NDA – disclosure agreement).

Wszystko po to, by od prawnej strony zabezpieczyć spółkę w związku z udostępnianiem informacji poufnych temu inwestorowi – czy to podczas rozmów, czy dla przykładu w czasie audytu.

Co powinniśmy wiedzieć na temat umowy o zachowaniu poufności? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: