Większość z nas posiada drugie imię, ale część na co dzień korzysta tylko z jednego. Okazuje się, że może to wywoływać problemy w postępowaniach przed sądami rejestrowanymi, czyli mówiąc bardziej szczegółowo – Wydziałami Gospodarczymi Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Na potrzeby KRS lepiej przypomnieć sobie drugie imię
Od dłuższego czasu przy wpisywaniu danej osoby do KRS powszechna jest praktyka podawania jej pełnych danych, przez co rozumie się nie tylko pierwsze, ale właśnie także drugie imię.
Dopiero od niedawna natomiast sądy rejestrowe zaczęły przykładać większą wagę do sprawdzania zgodności podawanych we wnioskach informacji z danymi zawartymi w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności (PESEL).
Stąd dobrze jest pamiętać, by przy postępowaniach rejestracyjnych podawać swoje pełne dane, obejmujące też drugie imię.
>>> Na jakie błędy musisz uważać przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o. o.?
W przeciwnym razie, jeśli mowa o tradycyjnym postępowaniu, cała procedura może się znacznie wydłużyć.
W postępowaniach prowadzonych za pośrednictwem systemu elektronicznego nie zrobimy nic więcej poza założeniem konta w witrynie ems.ms.gov.pl.
Podpisanie każdego dokumentu (np. umowy spółki) wymaga bowiem posiadania w systemie podpisu, którego wszystkie dane zgadzają się z tymi zawartymi w bazie PESEL.
>>> Jakie dokumenty musisz wypełnić i przygotować, aby rozpocząć działalność gospodarczą w Austrii?
Brak drugiego imienia spowoduje dla przykładu wygenerowanie komunikatu o niezgodności danych i związanej z tym niemożliwości utworzenia podpisu profilem MS.
Zdjęcie Valentin Salja pochodzi z Unsplash
***
Członek zarządu i jego nieodpłatna praca
Wielu przedsiębiorców będących członkami zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością okazuje się bardzo zaskoczonych, kiedy dociera do nich, że nieodpłatna praca na takim stanowisku w spółce pociąga za sobą ryzyko podatkowe.
Stąd każdy, a szczególnie rozpoczynający „karierę” przedsiębiorca, winien zdawać sobie sprawę z tego, iż praca w zarządzie spółki kapitałowej bez uzyskania z tego tytułu ekwiwalentu [Czytaj dalej…]