Milczenie ofiar przestępstw seksualnych. Jak im pomóc?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla każdego, Rodzina

Milczenie ofiar przestępstw seksualnych. Jak im pomóc?Dlaczego małoletnie ofiary molestowania milczą?  Co możesz zrobić, jeśli dziecko może być ofiarą molestowania i milczy? Milczenie ofiar przestępstw seksualnych. Jak im pomóc?

Dlaczego małoletnie ofiary przestępstw seksualnych milczą?

Milczenie wśród dzieci, które są ofiarami przestępstw seksualnych, to trudny problem. Małoletnie ofiary najczęściej zwierzają się koledze czy koleżance, czasami pedagogom szkolnym czy terapeutom, do których mają zaufanie.

Wynika to najczęściej z trzech przyczyn:

  • obawy dziecka przed ujawnieniem rozmowy i przekazaniu zwierzeń dalej;
  • obawy dziecka przed rodzicami, którzy mogą się wymądrzać, krytykować, zbagatelizować problem, zatuszować sprawę czy zrzucić odpowiedzialność na dziecko;
  • problemy w relacji rodzic-dziecko, w której brakuje zaufania.

Inną przyczyną milczenia ofiar wśród dzieci i dorosłych jest obawa wynikająca z niepewności, co stanie się z wiadomością o przestępstwie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa seksualnego, niezależnie od wieku, postaraj się znaleźć osobę, która jest Ci bliska, przyjaciela, dobrą koleżankę i porozmawiaj z nią.

W przypadku gdy nie masz takiej osoby, pomyśl, czy w Twojej szkole jest fajny pedagog czy inny nauczyciel godny zaufania.

Jeśli nie ufasz nikomu z otoczenia, możesz skorzystać z bezpłatnej linii prowadzonej przez specjalistów, pod numerem 800 12 12 12, po 16.00 możesz nagrać się na automatyczną sekretarkę i specjaliści oddzwonią do Ciebie.

Inna możliwość to Telefon zaufania dzieci i młodzieży – 116 111.

Dla osób dorosłych kontakt to- 116 123.

Jeśli dziecko nie chce rozmawiać

Możesz poprosić pedagoga szkolnego o ogólną rozmowę z dzieckiem, jeśli jest to osoba zaufana i lubiana przez młodzież.

Wówczas nie ingeruj samodzielnie, a zaufaj jego działaniom, to pedagog powinien zdecydować, co zrobić dalej ze zwierzeniami dziecka.

Reagować czy nie?

Sprawca, który czuje się bezpieczny, z wysokim prawdopodobieństwem popełni przestępstwo raz jeszcze, molestując czy gwałcąc ponownie.

Aby chronić siebie i innych, warto zgłaszać przestępstwa seksualne. Ważne, iż ofiara zwykle przesłuchiwana jest tylko raz, przed sądem, w tzw. Niebieskim pokoju i w obecności psychologa.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:”Milczenie ofiar przestępstw seksualnych”.

***

Po przeczytaniu: “Milczenie ofiar przestępstw seksualnych. Jak im pomóc?”, zapraszamy również do lektury:

 

Photo by Kristina Flour on Unsplash

 

Poprzedni wpis:

Następny wpis: