Kto może zostać akcjonariuszem lub udziałowcem domu maklerskiego?

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Prawo dla biznesu

Kto może zostać akcjonariuszem lub udziałowcem domu maklerskiego?

Domy maklerskie stoją przed wyższymi wymaganiami, niż inne spółki handlowe funkcjonujące na rynku.

Ograniczenie co do akcjonariuszy i wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest kolejną trudnością co do zasad według których funkcjonują domy maklerskie w formie spółek kapitałowych.

Jedynie osoba prawna może być jedynym akcjonariuszem domu maklerskiego w formie spółki akcyjnej, a także jedynym udziałowcem domu maklerskiego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Takie ograniczenie wyklucza, by akcjonariuszem lub udziałowcem była osoba fizyczna lub ułomna osoba prawna.

Jednak jest jeden wyjątek, który sprawia, że w sposób pośredni właścicielem domu maklerskiego może być jedna osoba fizyczna – przyjmuje się, że założycielem domu maklerskiego może być spółka kapitałowa jednoosobowa – nie zabrania tego ustawa. Zatem może to być również jednoosobowa spółka kapitałowa, której jedynym akcjonariuszem czy wspólnikiem jest osoba fizyczna.

Jeżeli chcesz przeczytać o badaniu i ocenie akcjonariusza lub udziałowca przez Komisję Nadzoru Finansowego – odwiedź blog „Jak założyć instytucję rynku finansowego” i przeczytaj artykuł „Ograniczenia względem akcjonariuszy i wspólników domu maklerskiego”.

***

Po przeczytaniu: “Kto może zostać akcjonariuszem lub udziałowcem domu maklerskiego?”, zapraszamy również do lektury:

Photo by Tech Daily on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: