Kontrakt menadżerski to coraz powszechniej stosowana forma zatrudniania menadżerów. Dlatego bardzo istotną kwestią jest jego opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. O tym w dzisiejszym tekście.
Kontrakt menadżerski
Menadżerowie, którzy mają zarządzać podmiotem gospodarczym, mogą wykonywać swoje obowiązki w oparciu o wiele różnych tytułów, ale w praktyce najczęściej w grę wchodzi kontrakt menadżerski.
Zadania menadżerów łączą się bez wątpienia z dużą odpowiedzialnością, za czym idzie też wysokie wynagrodzenie takich osób.
Przy takich kwotach, zastosowanie znajdzie prawdopodobnie opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki 32%.
Nie będzie więc wielkim zaskoczeniem, że zainteresowanie wzbudza rozwiązanie prowadzące do opodatkowania 19% podatkiem liniowym.
Wykorzystanie takiego opodatkowania jest możliwe w sytuacji, gdy prowadzi się pozarolniczą działalność gospodarczą.
>>> Co trzeba ustalić podczas tworzenia oprogramowania? Sprawdź we wpisie: Specyfikacja wymagań użytkownika – płatna, ale ważna
Stąd też biorą się liczne próby zastosowania podatku liniowego przez podpisanie umowy o świadczenie usług zarządczych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez menadżera.
Okazuje się jednak, że taka umowa nie uprawnia do objęcia dochodów z tytułu jej wykonywania podatkiem liniowym według stawki 19%.
Wyjaśnienie jest całkiem proste.
Przychody menadżerów – zarówno te mające za podstawę kontrakt menadżerski, jak i umowę zawartą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – stanowią przychody z działalności osobistej.
Tym samym, nie można mówić w takim przypadku o przychodach z pozarolniczej działalności gospodarczej.
>>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!
Niezależnie od podstawy wykonywania obowiązków przez menadżerów – umowy o pracę, kontraktu menadżerskiego, prowadzenia własnej działalności gospodarczej – zastosowanie ma skala podatkowa.
Najczęściej, tak jak wcześniej już wspomniano, nie uniknie się podatku dochodowego od osób fizycznych według stawki 32%.
Menadżer nie uwzględni też faktycznie poniesionych kosztów, a tylko zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.
Jeśli przychody uzyskuje na jednej podstawie od jednego podmiotu, ryczałt w skali roku nie przekroczy kwoty 1 335 złotych.
Co więcej, na płatnikach należności wynikających z umów o świadczenie usług zarządczych spoczywa obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdjęcie Icons8 Team pochodzi z Unsplash
***
Czynny żal – wzór
Zbliża się wielkimi krokami termin złożenia deklaracji podatkowej PIT-37. W roku 2016 ostatecznym dniem na dokonanie tej czynności jest dzień 2 maja włącznie. Nie powinieneś się spóźnić – inaczej poniesiesz finansową karę.
Jednakże jeśli w tym terminie deklaracji nie złożysz, bo na przykład nie wiedziałeś o jakichś dochodach (załóżmy, że twój pracodawca zapomniał o dostarczeniu ci PIT-11), nie musisz się aż nadto martwić, ale musisz działać szybko.
Co musisz zrobić? [Czytaj dalej…]