Europejski nakaz aresztowania (ENA) wydany w Polsce – czy mogą o nim orzekać sędziowie powołani przez neo-KRS? Opinia Rzecznika TSUE

Autor: Redakcja w kategorii: Odpowiedzialność karna

ENA

Nie jest tajemnicą, że niezawisłość sędziów, których powołał KRS po zmianach jest powszechnie i międzynarodowo kwestionowana.

W dzisiejszym wpisie zarysujemy opinię Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – Athanasiosa Rantosa. Sąd w Amsterdamie poprosił Rzecznika o zajęcie stanowiska w sprawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA). O wyjaśnienie, czy podstawą odmowy wykonania ENA może być okoliczność, że polski sędzia rozpoznający sprawę o europejski nakaz aresztowania jest powołany w sposób nieprawidłowy lub nie da się ustalić sędziego prowadzącego sprawę.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest związany opinią Rzeczników. Jednakże późniejsze wyroki TSUE są zazwyczaj zgodne z kierunkiem ukazywanym w opiniach.

Czy o ENA mogą orzekać sędziowie powołani przez neo-KRS?

Rzecznik Generalny ocenił, że „sam fakt, iż sprawą będzie się zajmował sędzia nieprawidłowo powołany, nie może być powodem do odmowy wydania osoby poszukiwanej ENA”. Polecił sprawdzić, czy sytuacja osób z europejskimi nakazami aresztowania (ENA), znajduje się w obszarze zainteresowań władzy wykonawczej. I czy to zainteresowanie wykracza poza ramy zarzucanych przestępstw. Należy sprawdzić czy w takich okolicznościach istnieje ryzyko, że sprawa poszukiwanego nie zostanie bezstronnie rozpatrzona.

Rzecznik wydał opinie, że to, że sędzia mógł być powołany w sposób nieprawidłowy, nie wystarczy by wykazać naruszenie prawa podstawowego do niezawisłego sądu. Aby to udowodnić należałoby wykazać, że sędziowie w konkretnej sprawie nie są niezawiśli.

Elementy decydujące o braku niezawisłości sędziów

Rzecznik Generalny wskazuje osobę, która obarczona jest europejskim nakazem aresztowania, jako tą, która ma wykazać nieprawidłowych elementów postępowania:

  • sędzia lub sędziowie w jego sprawie powołani w ramach kwestionowanych reform
  • organ sądowy, który wydaje europejski nakaz aresztowania nie jest niezawisły od władzy wykonawczej
  • osoba poszukiwana wskazuje, dlaczego taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na jej sprawę.

Nie oszukujmy się – olbrzymia większość osób objętych europejskim nakazem aresztowania jedna nie wykaże tego, że ich alimenty, niespłacone sługi czy kradzieże samochodów są przedmiotem zainteresowania władzy politycznej 😉

Zapraszamy do lektury artykułu Czy sędzia powołany po zmianach w KRS może orzekać w sprawach ENA. Znajdziecie go na blogu Europejski Nakaz Aresztowania.

📌

Po przeczytaniu „Europejski nakaz aresztowania (ENA) wydany w Polsce – czy mogą o nim orzekać sędziowie powołani przez neo-KRS? Opinia Rzecznika TSUE”, zapraszamy również do lektury:

ZFRON a Polski Ład i Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 roku

Zakażenie gronkowcem Staphylococcus epidermidis podczas cesarskiego cięcia

Photo by niu niu on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: