Znam Swoje Prawo to portal dla szukających pomocy prawnej. Znajdują się tutaj artykuły, a także odesłania do blogów o prawie spółek, prawie podatkowym, prawie medycznym i wiele więcej.
Szczególnie przydatne może się to okazać w pierwszych tygodniach Nowego Roku, bowiem od 1 stycznia 2016 roku zwykle wchodzą w życie nowe regulacje prawne.
W dzisiejszym wpisie o takiej właśnie sytuacji, tworzącej niejako nowy zawód – doradca restrukturyzacyjny.
Nowość od początku 2016 roku
Doradca restrukturyzacyjny jako nowy zawód funkcjonuje w obrocie prawnym od 1 stycznia 2016 roku, co stało się możliwe dzięki stosownej ustawie zmieniającej Ustawę z dnia 15 czerwca 2007 roku o licencji syndyka (Dz.U. 2014 poz. 776), nazywanej dziś Ustawą o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny – kto to i co robi
Doradcą restrukturyzacyjnym może być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka prawa handlowego, o ile uzyska odpowiednią licencję (bądź posiada już licencję syndyka).
Jest to podmiot, który w sposób profesjonalny, a przy tym komercyjny, udziela przedsiębiorstwu pomocy w celu poprawy jego sytuacji finansowej, aby uniknęło ono upadłości.
Przejawia się to w doradztwie co do zarządzania, negocjacji oraz w bardzo ważnym elemencie – zawieraniu układów z wierzycielami.
>>> Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu
Dalej natomiast pilnuje wykonanie przez przedsiębiorcę sądowo zatwierdzonego układu.
Więcej czy mniej niż syndyk?
Co więcej, doradca restrukturyzacyjny dysponuje uprawnieniami szerszymi niż chociażby syndyk, bowiem może występować nie tylko w postępowaniu sądowym, ale również pozasądowym.
Praktycznie sprowadza się to do świadczenia doradztwa w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskania finansowania i optymalizacji kosztów działalności.
Podział w ramach zawodu
Ustawodawca w założeniu chce, aby doradca restrukturyzacyjny nie był zawodem jednolitym.
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
Mowa o podziale doradców na dwie grupy – tych zajmujących się postępowaniami upadłościowymi oraz tych zajmujących się czynnościami restrukturyzacyjnymi.
Wiele więcej na temat tego, czym zajmuje się doradca restrukturyzacyjny można znaleźć na jednym z naszych blogów:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – Wojciech Czernik – Poznań i Oborniki
- Prawo upadłościowe i naprawcze – Wojciech Piłat – Warszawa
- Upadłość spółki z o.o. – Jakub Ostrowski – Lublin.
Zdjęcie: Andrea Piacquadio
***
Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym
Postępowanie sanacyjne cechuje się stosunkowo szerokim zakresem środków restrukturyzacji przedsiębiorstwa względem innych postępowań.
Przede wszystkim dlatego, że jego celem jest przekształcenie przedsiębiorstwa w taki podmiot, który będzie działał w wydajny sposób [Czytaj dalej…]