Czy technik masażysta musi obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Autor: Redakcja w kategorii: Placówka zdrowia

Technik masażysta

W tym wpisie nakreślimy, o co chodzi z obowiązkowymi szczepieniami dla niektórych grup zawodowych. Zastanowimy się również nad tym, czy technik masażysta musi się obowiązkowo zaszczepić przeciwko COVID-19? A co grozi w wypadku nie zaszczepienia się?

Kto podlega obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19?

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 roku obowiązkowymi szczepieniami przeciwko COVID-19 objęte są:

– Osoby, które pracują w podmiotach działalności medycznej – zarówno te, które wykonują zawód medyczny, jak i te, które wykonują inne czynności zawodowe w tych podmiotach

– Ludzie zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym – osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe

– Studenci na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Powyższe grupy mają obowiązek od 1 marca 2022 roku posiadać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Czy technik masażysta musi zaszczepić się przeciwko COVID?

To, czy technik masażysta musi być zaszczepiony i posiadać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID zależy od miejsca, gdzie pracuje.

W sytuacji, gdy technik masażysta pracuje w podmiocie leczniczym – w prywatnym gabinecie zarejestrowanym jako podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa, w szpitalu lub w przychodni – podlega obowiązkowemu szczepieniu.

Szczepienia nie dotyczą technika masażysty, który prowadzi swój gabinet, albo pracuje w gabinecie, które nie są podmiotami leczniczymi i praktyką zawodową.

Obowiązkowi szczepień nie podlegasz, gdy masz przeciwwskazania do zaszczepienia się ze względu na stan zdrowia. Jednak w takim przypadku warto udokumentować ten fakt, np. zaświadczeniem od lekarza albo adnotacją w dokumentacji medycznej.

Co grozi technikowi masażyście i innym za niewykonanie obowiązkowych szczepień?

Za kontrolę obowiązkowych szczepień w podmiotach działalności medycznej odpowiada SANEPID. Jeżeli należysz do personelu medycznego, i nie zaszczepiłeś się, to może zostać na Ciebie nałożona kara pieniężna w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych.

Jeżeli to już Twoja kolejna kontrola, podczas której na jaw wyszło, że nadal nie jesteś niezaszczepiony – kara będzie rosnąć. Każda kolejna kara może być wyższa o 25% od poprzedniej.

Ponadto brak szczepienia może również uzasadnić rozwiązanie z Tobą umowy o pracę…

Odwiedź blog Prawo w gabinecie fizjoterapeuty i przeczytaj artykuł Czy technik masażysta podlega obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19?

📌

Po przeczytaniu „Czy technik masażysta musi obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19?”, zapraszamy również do lektury:

Czy fizjoterapeuci muszą obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Dodatkowe wymogi sanepidu dla gabinetów fizjoterapii uroginekologicznej

Photo by Conscious Design on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: