Jest wypadek, nie ma policji. A odszkodowanie?

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania

Pewna kobieta została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Bezpośrednio po wypadku nie odczuwała żadnego bólu, dlatego też na miejsce nie wezwano policji czy pogotowia ratunkowego. Kierowca natomiast odwiózł kobietę do domu i dał jej swoją wizytówkę…

Kilka godzin później potrącona kobieta zaczęła czuć się źle – doskwierały jej zawroty głowy i nudności. Dodatkowo bardzo spuchła jej ręka, nie mogła też stanąć na nodze. Dlatego rodzina zawiozła kobietę na ostry dyżur, gdzie przeprowadzono badania, diagnozując wstrząśnienie mózgu oraz pęknięcie kości w ręce oraz nodze. Spowodowało to konieczność unieruchomienia tych kończyn. Gips założono aż na osiem tygodni, zalecając przy tym nieprzyjemne zastrzyki w brzuch.

Poszkodowana zgłosiła szkodę z OC (ubezpiecznie od odpowiedzialności cywilnej) sprawcy wypadku. Przedstawiciel ubezpieczyciela stwierdził wówczas, że brak wezwania policji na miejsce zdarzenia znacząco utrudni naprawienie szkody.

W tym miejscu pojawia się pytanie – czy faktycznie brak policji na miejscu wypadku i niesporządzenie z niego notatki służbowej może utrudnić dochodzenie odszkodowania? Jeżeli sprawca szkody nie próbuje uniknąć odpowiedzialności, to zasadniczo obecność policji na miejscu zdarzenia pozostaje bez znaczenia. Poszkodowana tymczasem była wyrozumiała i właśnie dlatego policji nie wezwała. W jej mniemaniu młody kierowca poniósł wystarczające konsekwencje, odwożąc ją do domu, odwiedzając, robiąc zakupy i zawożąc ją do różnych lekarzy.

Należy jednak pamiętać o tym, że policja winna być wezwana na miejsce zawsze wtedy, gdy są ofiary wypadku. Jeśli takowych nie ma, wezwanie policji to swobodna decyzja uczestników danego zdarzenia.

Natomiast pewne jest jedno – brak wezwania na miejsce policji nie wyklucza dalszej możliwości dochodzenia odszkodowania.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: