Co to są prawa autorskie?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawa autorskie

Prawa autorskie

Znajomość swoich praw jest po prostu niezwykle przydatna – warto mieć świadomość tego jak z nich skorzystać.

Nie inaczej sprawa się ma w przypadku praw autorskich.

W niniejszym wpisie zarysujemy co to są prawa autorskie oraz wyjaśnimy na czym polegają prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe.

 

Co to jest utwór?

Utwór to coś, co jest chronione prawem autorskim, np. film, kompozycja, grafika, tekst, zdjęcie, utwór muzyczny, budowla itp.

 

Co to są prawa autorskie?

Prawa autorskie przysługują Ci jako twórcy do utworu, który stworzyłeś (lub komuś, komu sprzedałeś na nie licencję albo osobie, która te prawa od Ciebie odkupiła).

To specjalne uprawnienia autora, które powodują, że możesz zmieniać, powielać czy sprzedawać Twój utwór.

 

Czym są prawa osobiste?

Autorskie prawa osobiste przysługują Ci jako autorowi – nie sprzedasz, ani się ich nie pozbędziesz, są niezbywalne. Są niezależne od śmierci twórcy, trwają w nieskończoność.

Dzięki nim masz prawo do przedstawiania się jako autor, do oznaczania swojego utworu swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Chronią Twój utwór przed wprowadzaniem do niego zmian i dodatków przez osoby trzecie. Dzięki prawom autorskim osobistym nikt inny nie może upubliczniać po raz pierwszy Twojej pracy, zanim Ty się na to nie zdecydujesz. Masz kontrolę nad tym, czy Twoja twórczość nie jest zniekształcana przez osoby, które z niej korzystają za Twoja zgodą.

 

Co to są prawa majątkowe?

Prawa majątkowe trwają przez czas życia twórcy oraz przez 70 lat po jego śmierci.

Dzięki prawom autorskim majątkowym możesz zabronić innym do korzystania z Twoich utworów. Masz również prawo do zarabiania na swojej twórczości dzięki przenoszeniu praw autorskich i udzielaniu licencji.

 

***

Aby dowiedzieć się więcej o prawach autorskich odwiedź blog Legalne portfolio. Jego lekturę zacznij od artykułu o tytule Do czego są Ci potrzebne prawa autorskie i wiedza na ich temat?

 

📌

Po przeczytaniu „Co to są prawa autorskie? Prawa osobiste vs prawa majątkowe”, zapraszamy również do lektury:

Tantiemy autorskie | przełom w zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi?

Czy Twój sklep internetowy łamie prawo?

 

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: