Polskie przedsiębiorstwo zatrudniające w Polsce pracowników i delegujące tych pracowników do wykonywania w Austrii prac określonych w § 2 ustawy o BUAK, czyli prac branży budowlanej, powinno spodziewać się, że kiedyś otrzyma list z BUAK zawierający pouczenie o obowiązku opłacenia dodatków urlopowych.
Dziś o właściwości austriackiego sądu przez sprawach z BUAK, a więcej przydatnych informacji na blogu Polskie firmy w Austrii.
BUAK sam obliczy wysokość należności
Jeśli przedsiębiorca dodatku jednak nie opłaci, to BUAK sam obliczy wysokość należności.
Niestety kwoty ustalone przez BUAK nierzadko bywają zawyżone.
Dlaczego?
>>> Sprawdź z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane
Otóż BUAK zwykle nie posiada kompletu potrzebnych informacji, przez co pojawiają się błędy w zakresie okresów wykonywania prac przez poszczególnych pracowników na terenie Austrii czy nie uwzględnienia urlopów wykorzystanych już przez pracowników.
Kiedy wezwania BUAK okazują się bezskuteczne, instytucja ta pozywa polskiego przedsiębiorcę do austriackiego sądu, choć firma ma siedzibę w Polsce.
Ponownie należy zadać pytanie: dlaczego?
>>> Czy istnieje uniwersalny wzór umowy o podwykonawstwo robót budowlanych? Przeczytaj artykuł: Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?
Ustawa o BUAK (nazywana BUAG) wprowadza dla dochodzenia roszczeń z tytułu nieopłaconych dodatków urlopowych przez BUAK szczególną, wyłączną właściwość sądu.
Dla całej Austrii sądem tym jest Arbeits- und Sozialgericht Wien, a więc Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Wiedniu.
Reguluje to §33h (3) BUAG, implementujący zapis dyrektywy unijnej nr 96/71/WE.
Zdjęcie Scott Graham pochodzi z Unsplash
***
Europejskie postępowanie nakazowe a jurysdykcja sądów austriackich
Znaczna część polskich przedsiębiorców zajmujących się handlem międzynarodowym – w tym importem oraz eksportem z Polski do Austrii bądź z Austrii do Polski – miała kiedyś do czynienia z dochodzeniem zapłaty swoich wierzytelności właśnie przed austriackim sądem.
Pojawia się wtedy problem – czy europejskie postępowanie nakazowe w Austrii wygląda tak samo, jak w innych krajach? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule [Czytaj dalej…]