Błąd pielęgniarki. Wcale nierzadki problem

Autor: Redakcja w kategorii: Błąd medyczny, Prawo dla każdego, Zdrowie i medycyna

Błąd pielęgniarki, polegający chociażby na na podaniu niewłaściwego leku, to wcale nierzadki problem. Opisywana przez dziennikarzy sprawa pielęgniarki, która przez pomyłkę leku doprowadziła do śmierci dziecka, pociągnęła za sobą wiele komentarzy.

Wśród nich znalazły się historie pacjentów, którym w ostatniej chwili udało się zwrócić pielęgniarce uwagę na to, że może ona podać niewłaściwy lek, albo podać lek nie temu pacjentowi.

Błąd pielęgniarki

Błąd pielęgniarki

Trudno gdybać, jak często zdarza się błąd pielęgniarki. Media donoszą bowiem tylko o tych przypadkach, które okazały się tragiczne w skutkach. Inaczej błąd pielęgniarki może nie wyjść na jaw w myśl zasady „przecież nic się nie stało”.

Słyszeliście o tego typu sytuacjach?

Na początku procesu dotyczącego śmierci sześciomiesięcznej Zosi nawet biegli nie mogli uwierzyć, że doszło do błędu pielęgniarki, która podała dziecku dożylnie rozdrobniony lek… doustny.

          >>> Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi pozwów w procesach cywilnych o odszkodowanie medyczne

Potwierdziły to jednak wyniki sekcji zwłok.

Na swoim blogu Pomyłka lekarza także już nie raz wspominała o pomyłkach w podaniu leków mecenas Jolanta Budzowska (np. TU oraz TU). Wszystko, co tam napisano, pozostaje aktualne.

Trzeba tylko zaznaczyć, że istnieje prosta metoda, która może pozwolić na uniknięcie pomyłki przy podawaniu leków dożylnych.

          >>> Jak zapobiec przedawnieniu roszczenia w sprawie o odszkodowanie za szkody medyczne?

Określa się ją mianem 6R’s:

  • right patient – właściwy pacjent
  • right medication – właściwy lek
  • right dose – właściwa dawka
  • right route – właściwa droga podania
  • right time – właściwy czas
  • right documentation – właściwa dokumentacja.

Pielęgniarka winna przy każdym podaniu leku sprawdzić powyższe sześć pozycji. Dobrze, by powtórzyła to jeszcze jej koleżanka.

          >>> Jeśli dentysta prywatny spowoduje szkodę podczas leczenia, można pozwać go wykorzystując dwie konstrukcje prawne. Sprawdź jakie we wpisie: Dentysta pociągnięty do odpowiedzialności

Oczywiście wiadomo, że przy braku czasu i małej ilości pielęgniarek to zwyczajnie trudne… Tyle, że może uratować czyjeś życie!

O problemie pomyłek przy podawaniu leków więcej w Dzienniku Polskim – mecenas Budzowska rozmawiała na ten temat z redaktorem Marcinem Banasikiem.

Zdjęcie JESHOOTS.COM pochodzi z Unsplash

***

Spółka partnerska świetnym pomysłem dla lekarzy

Lekarze często decydują się na prowadzenie działalności w formie spółki jawnej (szczegóły W TYM MIEJSCU) bądź spółki z o. o. spółki komandytowej.

Taki stan rzeczy nieco dziwi, bowiem w dużej mierze zapomniana została spółka partnerska, będąca świetnym pomysłem dla wykonujących wolne zawody – w tym dla wszelkiego rodzaju lekarzy [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: