Zarząd powierniczy na Malcie i efekty w podatku CIT

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, CIT, Podatki, Prawo dla biznesu, Spółki

W dzisiejszym wpisie zajmę się opisaniem modelu korporacyjnego, który służy do legalnego optymalizowania należności podatkowych. Jego podstawą jest zarząd powierniczy mający siedzibę na Malcie.

Zarząd powierniczy na Malcie

Czym jest zarząd powierniczy?

Zarząd powierniczy działa w ten sposób, że właściciel spółki przekazuje pełnienie funkcji zarządczych oraz reprezentacyjnych podmiotowi, który profesjonalnie zajmuje się powiernictwem.

Podmiot taki zobowiązuje się do wykonywania swoich zadań zgodnie z poleceniami wspomnianego właściciela na podstawie stosownej umowy.

Rzecz jasna w roli tych podmiotów występują pracownicy firm świadczących usługi z zakresu zarządu powierniczego w spółkach.

          >>> Poznaj 3 najczęstsze błędy, które szkodzą w relacji z Twoim adwokatem

Gdzie odprowadzać podatki?

Zgodnie z przepisami ustaw podatkowych, a także umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, miejscem odprowadzania podatków (rezydencją podatkową spółki) staje się np. miejsce położenia siedziby jej faktycznego zarządu.

W naszym przypadku będzie to Malta.

Jak wygląda to na Malcie?

Zarząd powierniczy na Malcie powoduje, że podatek odprowadzony musi być według takich stawek, jakie obowiązują w tym państwie.

Podatek dochodowy od osób fizycznych na Malcie ma stawkę 35%.

          >>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników

Przepisy maltańskiego prawa podatkowego przewidują jednak zwrot 6/7 wartości uiszczonej należności, kiedy zarząd rzeczywiście jest wykonywany na Malcie.

Wynika z tego, że wówczas stawka podatkowa wyniesie ostatecznie jedynie 5%.

Interesuje Cię temat spółek zagranicznych? Zapoznaj się z blogiem Spółka za granicą.

Zdjęcie Magdalena Smolnicka pochodzi z Unsplash

***

Czy jesteś polskim rezydentem podatkowym?

Każdy z nas jest rezydentem podatkowym jakiegoś państwa. A z tym faktem nieodłącznie wiąże się obowiązek zapłaty podatku w jakimś kraju.

Rezydencja podatkowa jest stanem prawnym niezależnym – uwaga – od obywatelstwa.

Możesz być obywatelem polskim, ale równocześnie rezydentem dla celów podatkowych na Kajmanach, nie posiadając tamtejszego paszportu [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: