Zakup mieszkania – podatki i inne opłaty

Autor: Redakcja w kategorii: Deweloper, Pozostałe

Zakup mieszkania - podatki i inne opłatyZakup mieszkania – ile zapłacisz  za dodatkowe koszty? Kupujesz mieszkanie – jakie są inne opłaty i podatki? Ile wyniosą podatki, opłaty sądowe i inne związane z zakupem mieszkania?

Kupując własne mieszkanie, warto mieć na uwadze dodatkowe koszty, które musisz ponieść u notariusza, przed sądem czy w Urzędzie Skarbowym. Przedstawiamy krótkie zestawienie.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Notariusz pobierze od Ciebie podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli jesteś stroną kupującą, w wysokości 2%.
2% liczymy od wartości sprzedawanej nieruchomości na rynku wtórnym. Tę kwotę notariusz wpłaci do właściwego Urzędu Skarbowego.

Jeśli kupujesz nieruchomość na rynku pierwotnym, jesteś zwolniony z zapłaty tego podatku.

Jeśli posiłkujesz się przy zakupie mieszkania kredytem, notariusz może dodatkowo pobrać podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości w wysokości 19 zł i tak jak poprzednio, wpłaci go do Urzędu Skarbowego.

Opłata Sądowa

Do Sądu notariusz musi złożyć wnioski z zakresu prawa o księgach wieczystych i dlatego pobierze od kupującego opłaty sądowe.

Ich wysokość znajdziesz w art. 42 – 48 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Notariusz wpłaci je na właściwe rachunki poszczególnych sądów.

Wynoszą one odpowiednio:

  • 200 zł za wpisanie do księgi wieczystej nowych właścicieli;
  • również 200 zł za wpisanie hipoteki;
  • 100-200 zł, gdy banki wymagają dodatkowych wpisów do ksiąg wieczystych lub wykreślenia starych wpisów.

Wynagrodzenie notariusza

Wynagrodzenie notariusza normuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Maksymalna stawka zależy od wartości przedmiotu czynności. Rozporządzenie określa sposób obliczania wysokości wynagrodzenia przez notariuszy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:“Podatki, opłaty sądowe i wynagrodzenie notariusza związane z zakupem mieszkania”.

***

Po przeczytaniu: “Zakup mieszkania – podatki i inne opłaty”, zapraszamy również do lektury:

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: