Czym jest wzorcowa umowa o świadczenie usług zarzadzania i na co trzeba uważać decydując się na jej podpisanie?
Wzorcowa umowa o świadczenie usług zarządzania to załącznik do „Zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa”.
„Zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa” to wytyczne podpisane w 2017 r. przez Beatę Szydło, a w 2022 r. aktualizowane przez Mateusza Morawieckiego.
Największa pułapka wzorcowej umowy o świadczenie usług zarządzania
Wzór umowy o świadczenie usług zarzadzania jest często wykorzystywany jako ogólny wzór dla menadżerów spółek nie-państwowych, ze względu m.in. na łatwość dostępu do tego wzoru.
Jednakże musisz wiedzieć o tym, że podpisanie wzorcowej umowy o świadczeniu usług zarządzania skutkuje rozszerzeniem odpowiedzialności członków zarządów spółek Skarbu Państwa.
Czyha na Ciebie więcej ryzyk w porównaniu do osób, które podpisały inne umowy lub wręcz nie mają ich wcale!
Przyjrzyj się art. 7 rekomendowanego wzoru:
§7. Odpowiedzialność Zarządzającego
Zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec Spółki za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków Zarządzającego wynikających z Umowy lub z przepisów prawa.
Odpowiedzialność, o której mowa w ust. 1, jest niezależna od odpowiedzialności Zarządzającego, którą ponosi on z tytułu pełnienia Funkcji, określonej przepisami prawa, w szczególności Kodeksu spółek handlowych.
>>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!
Na Tobie jako na członku zarządu Skarbu Państwa po podpisaniu tejże umowy spółki spoczywałaby nie tylko odpowiedzialność na zasadach kodeksu spółek handlowych, lecz także odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków zawartych w umowie.
Stosunkowo łatwo sformułować zarzut nienależytego wykonania obowiązków, szczególnie, że obowiązki Zarządzającego zostały we wzorze określone dość ogólnie i mogą obejmować wiele sytuacji.
A przynajmniej dowiedzenie komuś nienależytego wykonania obowiązków zawartych w umowie jest o wiele prostsze, niż udowodnienie komuś działania na szkodę spółki.
Przed podpisaniem takiej umowy koniecznie skonsultuj się z prawnikiem!
Chcesz wiedzieć więcej o odpowiedzialności członka zarządu i rady nadzorczej?
Zapoznaj się z blogiem prowadzonym przez radcę prawnego Monikę Drab, która specjalizuje się w doradztwie i ochronie prawnej członków zarządów w zakresie ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i finansowej.
Pani Monika Drab prowadzi również sklep, w którym znajdziesz pomocne dla Ciebie dokumenty i usługi, w tym szkolenie online: Odpowiedzialność członka zarządu od powołania do odwołania.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami blogowymi napisanymi przez panią mecenas Monikę Drab:
- Odpowiedzialność członka zarządu w spółkach Skarbu Państwa
- Zakaz konkurencji Członka Zarządu. Nie popełnij błędu prezesa Orlenu!
- Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 – za ich wdrożenie w firmach odpowiada Zarząd.
Zdjęcie Sora Shimazaki pochodzi z serwisu Pexels
***
Jak bezpiecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu
Każdy członek zarządu może zrezygnować z pełnienia funkcji.
Jednakże ani członek zarządu ani cały zarząd nie uciekną od odpowiedzialności poprzez rezygnację.
Jak w takim razie bezpiecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu? [Czytaj dalej…]