Wyrok rozwodowy – wina i alimenty na małżonka

Autor: Redakcja w kategorii: Rozwód

Podczas rozprawy rozwodowej sąd orzeka i przedstawia w wyroku, który z małżonków jest winny rozkładowi życia małżeńskiego. Sąd odstąpi jednak od tego, gdy małżonkowie wystosują zgodny wniosek stron. Co to jest wina w wyroku rozwodowym i jaki ma związek z alimentami na małżonka?

Wyrok rozwodowy – wina i alimenty na małżonka

Wina

Winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponosi ta osoba w związku małżeńskim, która w poważny sposób naruszyła obowiązkom małżeńskim lub zasadom współżycia społecznego. Może to być niewierność, nałogi, agresja, niegospodarność, czy zaniedbanie współmałżonka.

Sąd bada przebieg małżeństwa i orzeka, kto jest odpowiedzialny za jego rozpad.

Wina w wyroku rozwodowym

Za rozpad małżeństwa może zostać obarczony konkretny małżonek. Sąd może wskazać również winę jak i brak winy obydwu stron. Organ wymiaru sprawiedliwości może również odstąpić od wskazania winy – jedynie na zgodny wniosek małżonków, czyli wydać wyrok bez orzekania o winie.

W wyroku rozwodowym wina nie będzie stopniowana przez sędziego. Nie ma w nim wskazania, kto jest bardziej, a kto mniej winny.

          >>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty

Wina, a alimenty na małżonka

To właśnie orzeczona wina za rozpad małżeństwa determinuje prawo do alimentów na małżonka oraz okres ich trwania.

Artykuł 60. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje alimenty między byłymi małżonkami i rozróżnia dwa rodzaje obowiązku alimentacyjnego – zwykły i rozszerzony.

Zwykły obowiązek alimentacyjny dotyczy sytuacji, gdy w wyroku rozwodowym sąd orzekł winę obojga małżonków lub sąd nie orzekał o winie. Natomiast małżonek wnioskujący o alimenty musi być w  niedostatku.

O rozszerzonym obowiązku alimentacyjnym mówimy w sytuacji, gdy jeden małżonek jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Niewinny małżonek doznał istotnego pogorszenia sytuacji materialnej (nie musi być w niedostatku).

          >>> W jaki sposób złożyć wniosek o alimenty na kilkoro dzieci? Wystarczy jeden wspólny pozew, czy oddzielny dla każdego dziecka?

Kiedy można domagać się alimentów

Wniosek o zasądzenie alimentów od drugiego małżonka może być wniesiony już w trakcie sprawy o rozwód. Może być  w formie pisemnej, jak i ustnej i być osobnym pismem lub stanowić część pozwu.

Z wnioskiem o alimenty od małżonka można również zwrócić się w osobnym postępowaniu. Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu alimentacyjnym, sąd związany jest orzeczeniem sądu, który wydał wyrok rozwodowy.

Zastanawiasz się, kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Przeczytaj artykuł Wina w wyroku rozwodowym na blogu Prawnik rodzinny.

Zdjęcie Siora Photography pochodzi z Unsplash

***

Nieregularna praca a kontakty z dzieckiem

Nieregularna praca a kontakty z dzieckiem. Jak mogę uregulować kontakty z dzieckiem? Nieregularna praca a ugoda u mediatora co do kontaktów z dzieckiem.

Jeśli jesteś rodzicem, pracującym jako strażak, pielęgniarka, kierowca TIR-a czy pilotka i chcesz uregulować kontakty z dzieckiem, pomocne okaże się kilka ogólnych zasad, gdyż kontaktów takich nie da się uregulować z pewnością [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: