Sędzia nie usprawiedliwia nieobecności na rozprawie rozwodowej. To zaświadczenie lekarza sądowego jest sposobem na skuteczne usprawiedliwienie nieobecności.
Jednak kombinatorów nie brakuje. Niektórzy są mistrzami w przewlekaniu spraw sądowych. Nie stawiają się na rozprawę, pomimo wezwania do osobistego stawiennictwa.
Jednak jeśli strona nie stawia się na rozprawę rozwodową, a nie posiada zaświadczenia od lekarza sądowego, to ryzykuje, że sąd będzie kontynuował rozprawę bez niej.
Wniosek o pominięcie przesłuchania
Wobec nieusprawiedliwionej nieobecności pozwanego można złożyć wniosek o pominięcie przesłuchania.
Z czego wynika ta możliwość
Przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron pojawia się w każdej sprawie o rozwód lub separację. Wynika ono z artykułu 432 Kodeksu postępowania cywilnego. Ale Artykuł ten odwołuje się do artykułu 302 ustęp 1 Kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten umożliwia przesłuchanie tylko jednej ze stron, jeżeli z przyczyn natury prawnej lub faktycznej nie można przesłuchać obydwóch stron.
>>> Poznaj 3 najczęstsze błędy, które szkodzą w relacji z Twoim adwokatem
Kiedy stosować wniosek o pominięcie przesłuchania
Taki wniosek często stosuje się w sytuacji tzw. rozwodów zgodnych. Dla przykładu, jeżeli jedna ze stron mieszka za granicą i miała trudności z dojazdem na rozprawę taki wniosek wiele ułatwiał.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pominąć przesłuchanie strony, jeżeli nie stawia się w sądzie i nie przedkłada usprawiedliwienia od lekarza sądowego.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź Blog o rozwodzie i separacji i przeczytaj artykuł Pominięcie przesłuchania jednej ze stron.
Zdjęcie Eric Ward pochodzi z Unsplash
***
Czym jest znieważenie funkcjonariusza publicznego
Za typową zniewagę możemy uznać tą opisaną w art. 216 k.k. Znieważenie funkcjonariusza publicznego to „szczególny” typ zniesławienia, a jego przesłanki znajdziemy w art. 226 k.k.
W niniejszym wpisie zarysujemy kim jest funkcjonariusz publiczny i czym jest jego znieważenie.
To, komu przysługuje status funkcjonariusza publicznego reguluje kodeks karny. Są to [Czytaj dalej…]