Wniosek o ogłoszenie upadłości

Autor: Redakcja w kategorii: Prawa konsumenta, Upadłość i restrukturyzacja, Wierzytelności i długi

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat nowych zasad we wniosku o ogłoszenie upadłości, zachęcamy do przeczytania artykułu Wniosek o ogłoszenie upadłości na nowych zasadach.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Nowe zasady

W dniu 24 marca 2020 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa upadłościowego.

Odmienił się także sam wniosek, tak że wymuszają ogłoszenie upadłości  należy podać więcej informacji, niż do tej pory.

W nowym wniosku należy wpisać dodatkowo:

  • informacje o osiągniętych przychodach w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
  • informacje o kosztach poniesionych na utrzymanie dłużnika i osób będących na jego utrzymaniu w ostatnich 6 miesiącach przed złożeniem wniosku
  • dane o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach
  • informacje o czynnościach prawnych wykonanych przez dłużnika w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10.000 zł.

Wyżnej wymienione dane służą sądowi upadłościowemu.

          >>> W jakiej formie jako nabywca lokalu możesz otrzymać odszkodowanie od dewelopera?

Sąd na ich podstawie m.in. ocenia czy dłużnik nie powiększył w znaczny sposób stopnia swojej niewypłacalności, najczęściej przez trwonienie elementów składowych posiadanego majątku.

Syndyk

Jeśli sąd ogłosi upadłość z tych informacji może również skorzystać syndyk.

Za pomocą tych informacji syndyk będzie miał wiedzę czy rozporządzenia majątkiem przez upadłego mogą być bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.

Każde nowe informacje są także niezbędne dla sędziego-komisarza. Będzie on mógł dzięki nim w indywidualny sposób określić rzeczywiste potrzeby upadłego.

Gdy skończy się postępowanie upadłościowe, sędzia-komisarz musi ustalić w jakim obszarze mogą być na upadłego wyciągnięte w przyszłości spłaty lub umorzone zaległości.

Przyjmuje się  przy tym pod  uwagę potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, stan zdrowia i wymagania mieszkaniowe.

Zdjęcie Simon Hill pochodzi z Pixabay

***

Upadłość konsumencka – nowości 2016

Choć upadłość konsumencka została zmodyfikowana w niektórych aspektach na samym początku 2016 roku i powstało na ten temat wiele artykułów w różnych miejscach, wciąż otrzymuję liczne zapytania dotyczące tych zagadnień.

Dlatego dzisiaj wpis o trzech głównych zmianach w upadłości konsumenckiej [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: