W momencie, gdy Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym wejdzie w życie, to wprowadzi istotne zmiany dla zawodu psychoterapeuty.
No ale no właśnie – ustawa dotyczy psychologów, a przecież nie każdy psychoterapeuta posiada takie wykształcenie.
Co w sytuacji gdy jesteś psychoterapeutą bez wykształcenia psychologicznego?
Czy nadal będziesz mógł działać jako psychoterapeuta?
Kto najczęściej zostaje psychoterapeutą?
Psychoterapię najczęściej prowadzi osoba, która posiada wykształcenie psychologiczne, a po studiach kończy szkołę psychoterapii. No i, oczywiście, zakłada swój gabinet jako psychoterapeuta.
I właśnie takich osób dotyczy art. 4 ust. 2 pkt 1 projektu Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym.
W artykule przeczytasz, że za wykonywanie zawodu psychologa uważa się prowadzenie przez psychologa psychoterapii. Psychoterapeuta musi spełnić dodatkowo wymagania określone w odrębnych przepisach.
Czy psychoterapeuta bez wykształcenia psychologicznego będzie mógł nadal wykonywać zawód
Co w sytuacji, gdy nie jesteś psychologiem, a posiadasz inne wykształcenie plus ukończoną szkołę psychoterapii?
Odpowiedź znajdziesz w dalszej części art. 4 Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym:
nie ogranicza to prawa do prowadzenia psychoterapii osobom z uprawnieniami psychoterapeuty nieposiadającemu prawa do wykonywania zawodu psychologa
Czyli jako osoba bez wykształcenia psychologicznego, a z ukończoną szkołą psychoterapii nadal będziesz mógł wykonywać swój zawód.
W jaki sposób wpływa na Ciebie Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym, gdy jesteś psychoterapeutą bez wykształcenia psychologicznego
Ustawa nie będzie Cię po prostu dotyczyć. Nie będzie mieć w stosunku do Ciebie zastosowania.
Pamiętaj jednak o tym, że psycholodzy-psychoterapeuci wraz z wejściem Ustawy będą ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną. A nad wykonywaniem przez nich zawodu będzie czuwał samorząd zawodowy.
To może mieć wpływ na wybór dokonywany przez klientów – klienci mogą preferować psychoterapeutów z wykształceniem psychologicznym.
***
Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z blogiem prawo w gabinecie psychologa. Jego lekturę rozpocznij od artykułu o tytule Nowa ustawa, stare uprawnienia. Psychoterapeuta, który nie jest psychologiem w świetle nowej ustawy o zawodzie psychologa.
📌
Po przeczytaniu „Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym – czy psychoterapeuta bez wykształcenia psychologicznego będzie mógł nadal wykonywać zawód”, zapraszamy również do lektury:
➡ Jakie elementy powinno zawierać zgłoszenie szkody do TU
➡ Czym jest znieważenie funkcjonariusza publicznego
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash