W marcu zgłosiła się do mnie Pani Dyrektor jednej ze szkół z następującym problemem: małoletnia córka pracownicy tej szkoły urodziła dziecko, a ta pracownica wraz z mężem wystąpili do sądu o ustanowienie ich opiekunami prawnymi wnuczki. Pojawiło się pytanie, czy to wystarczy, aby pracownicy został udzielony urlop macierzyński? Na to pytanie odpowiadam poniżej.
Inne problemy prawne w kontekście nauczycieli opisywałam zaś na blogu Karta Nauczyciela.
Urlop macierzyński przy opiece prawnej
Oryginał wiadomości wyglądał następująco:
Pracownicy szkoły małoletnia córka urodziła dziecko. Pracownica wraz z mężem wystąpili do sądu rodzinnego o ustanowienie opieki prawnej dla małoletniej wnuczki. Czy zawnioskowanie do sądu o ustanowienie opieki prawnej nad małoletnią jest wystarczającą przesłanką do udzielenia urlopu macierzyńskiego?
Odpowiedź na to pytanie jest negatywna.
>>> Nauczycielu, czy dni wolne na opiekę nad dzieckiem możesz wykorzystać na godziny?
Urlop macierzyński przysługuje wyłącznie matce, a więc nie tej pracownicy (babci dziecka).
Owszem katalog osób uprawnionych do uzyskania świadczeń związanych z rodzicielstwem uległ rozszerzeniu, jednak nie obejmuje tej sytuacji.
Wynika to z treści art. 183 Kodeksu pracy, stosowanego wobec nauczycieli na podstawie odesłania z art. 91c Karty Nauczyciela.
>>> Czy nauczyciele muszą pracować w wakacje? Czy to zgodne z przepisami prawa?
Regulacja ta wskazuje, iż urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński ma tylko taki pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w przedmiocie przysposobienia dziecka bądź przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza inna niż rodzina zastępcza zawodowa, niespokrewniona z dzieckiem.
Oznacza to, że aby uzyskać urlop macierzyński i zasiłek macierzyński, konieczne jest kumulatywne spełnienie dwóch przesłanek.
Pierwsza z nich to przyjęcie dziecka na wychowanie, czyli sprawowanie nad nim faktycznej opieki.
>>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!
Druga zaś to wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka lub ustanowienie dla niego rodziną zastępczą.
Sam status opiekuna prawnego okazuje się w tym przypadku niewystarczający.
Zdjęcie Marcel Fagin pochodzi z Unsplash
***
Czas wolny nauczyciela podczas przerwy świątecznej
Czy nauczyciel powinien mieć wolne w przerwie świątecznej? Czy ten czas to urlop nauczyciela? Co z dyżurami nauczycielskimi?
Te i inne wątpliwości postaram się rozwiać w niniejszym wpisie [Czytaj dalej…]