Czy nauczyciel powinien mieć wolne w przerwie świątecznej? Czy ten czas to urlop nauczyciela? Co z dyżurami nauczycielskimi?
Te i inne wątpliwości postaram się rozwiać w niniejszym wpisie.
Czas wolny nauczyciela podczas przerwy świątecznej – przerwa to nie urlop
Moim zdaniem przerwa świąteczna to czas wolny od pracy dla szkoły jako instytucji i wszystkich jej pracowników.
Nie można tutaj mówić, że jest to urlop nauczyciela.
Ten bowiem ma miejsce w wyraźnie ustalonych okresach – ferii zimowych oraz wakacji letnich. Więcej na ten temat można przeczytać na moim blogu – tutaj.
Resort edukacji tłumaczy
Zgodnie z ubiegłorocznym stanowiskiem Ministra Edukacji, w okresie pomiędzy 23 a 31 grudnia dyrektorzy szkół nie muszą zapewniać swoim uczniom zajęć o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, ale mogą to zrobić.
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
Wówczas nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w stawce takiej, jak przy dyżurze nauczycielskim – 60%, bądź jak za pracę w godzinach nadliczbowych, w zależności, czy jest nad kim sprawować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Czas wolny nauczyciela – każda reguła ma swój wyjątek
Warto jednak pamiętać, że ustalenia te nie mają zastosowania do tzw. placówek nieferyjnych, bowiem te są zobowiązane do organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych w okresie świątecznym.
Zdjęcie Element5 Digital pochodzi z Unsplash
***
Czy nauczyciele muszą pracować w wakacje?
27 czerwca zakończył się rok szkolny. Uczniowie mają wakacje i wydaje się, że nauczyciele również. Tymczasem niektórzy spośród nich muszą pracować.
Mowa tutaj o szkole, której dyrektor zobowiązał nauczycieli do prowadzenia rekrutacji w terminach 24-28 czerwca oraz (co gorsza) 15-26 lipca.
Czy to zgodne z przepisami prawa? [Czytaj dalej…]