Czas wolny nauczyciela podczas przerwy świątecznej

Autor: Redakcja w kategorii: Administracja, Pozostałe, Prawo dla każdego

Czy nauczyciel powinien mieć wolne w przerwie świątecznej? Czy ten czas to urlop nauczyciela? Co z dyżurami nauczycielskimi? Te i inne wątpliwości postaram się rozwiać w niniejszym wpisie.

Przerwa to nie urlop nauczyciela

Moim zdaniem przerwa świąteczna to czas wolny od pracy dla szkoły jako instytucji i wszystkich jej pracowników. Nie można tutaj mówić, że jest to urlop nauczyciela. Ten bowiem ma miejsce w wyraźnie ustalonych okresach – ferii zimowych oraz wakacji letnich. Więcej na ten temat można przeczytać na moim blogu – tutaj.

Resort edukacji tłumaczy

Zgodnie z ubiegłorocznym stanowiskiem Ministra Edukacji, w okresie pomiędzy 23 a 31 grudnia dyrektorzy szkół nie muszą zapewniać swoim uczniom zajęć o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, ale mogą to zrobić. Wówczas nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w stawce takiej, jak przy dyżurze nauczycielskim – 60%, bądź jak za pracę w godzinach nadliczbowych, w zależności, czy jest nad kim sprawować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Każda reguła ma swój wyjątek

Warto jednak pamiętać, że ustalenia te nie mają zastosowania do tzw. placówek nieferyjnych, bowiem te są zobowiązane do organizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych w okresie świątecznym.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: