Ustawa deweloperska z 2021 roku rozszerzyła rodzaje umów do których należy stosować jej wszystkie lub niektóre przepisy.
Umowy przedwstępne to nowość w Ustawie deweloperskiej z 2021 roku w porównaniu do poprzedniej jej wersji z 2011 roku.
Klasyczne umowy deweloperskie
Klasyczne umowy deweloperskie, które obowiązują aktualnie, są tożsame z tymi z Ustawy deweloperskiej z 2011 roku.
W klasycznych umowach deweloperskich deweloper albo zobowiązał się do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia go na nabywcę, albo do wybudowania domu i przeniesienia jego własności lub jej części, czy użytkowania wieczystego na nabywcę.
Tak też jest nadal, jednak…
Na mocy ustawy z 2011 roku, jeżeli deweloper w trakcie realizacji budowy budynku nie sprzedał wszystkich mieszkań, to pozostałe sprzedawał bez stosowania ustawy deweloperskiej.
>>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew
Podobnie było, gdy deweloper decydował się na wybudowanie budynków ze środków własnych i sprzedaż lokali lub nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym po zakończeniu procesu inwestycyjnego. Nie miał obowiązków wprowadzonych Ustawą deweloperską z 2021 roku.
Jak jest teraz – umowy przedwstępne
W sytuacji, gdy umowy dotyczą lokali mieszkalnych – przed jak i po ustanowieniu odrębnej własności – oraz domów jednorodzinnych, to Ustawa deweloperska z 2021 roku ma zastosowanie w pełnym zakresie.
Jeżeli firma chce sprzedać gotowe lokale lub domy po zakończeniu inwestycji i chce zawrzeć w stosunku do nich umowy przedwstępne jest zobowiązana m.in. do założenia rachunku powierniczego, doręczenia prospektu informacyjnego, wpłat na deweloperski fundusz gwarancyjny od kwot zapłaconych na podstawie umowy przedwstępnej i wielu innych działań określonych w Ustawie deweloperskiej z 2021 roku.
>>> Przeczytaj o tym, jak skutecznie zastrzec w umowie prawo odstąpienia w artykule: Jak skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane?
Jak można wywnioskować zmiana ta obejmuje także firmy, które do tej pory nie musiały stosować Ustawy deweloperskiej.
Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na blog Prawo i kielnia.
Zdjęcie C Dustin pochodzi z Unsplash
***
Jaką szerokość musi mieć droga konieczna?
Jeśli zamierzasz wybudować budynek na działce, która nie posiada dostępu do drogi publicznej, nieodzowne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Jaką szerokość musi mieć droga konieczna? Czy zawsze taką samą?
Z regulacji kodeksowej wynika, że przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości, nie mającej [Czytaj dalej…]