Do nowej ustawy o ustroju rolnym (więcej o niej na BLOGU) zostały przyjęte poprawki przez komisję sejmową. Pozwalają one na nabywanie nieruchomości przez Kościół w ramach rekompensaty za krzywdy wyrządzone mu w okresie PRL. Prawo pierwszeństwa, które odbiera się byłym właścicielom nieruchomości, nie zostało zmodyfikowane względem wcześniejszych wersji projektu.
Wynika więcej z powyższego, że na gruncie nowej ustawy o ustroju rolnym będą występowały dwie kategorie podmiotów – rolnicy oraz Kościół – którym przepisy przyznają uprawnienie do nabywania nieruchomości rolnych.
Nieruchomość rolna
Warto tutaj wskazać, iż nieruchomości rolne w rozumieniu ustawy to każda nieruchomość o powierzchni powyżej 0,3000ha, dla której do dnia 30.04.2016r. nie wydano warunków zabudowy, nie objęta planem zagospodarowania przestrzennego na cele nie rolne i nie zabudowana budynkiem mieszkalnym do 0,5 ha i nie wykorzystywana rolniczo.
Działka gruntu o powierzchni 0,3001 metrów przed Pałacem Kultury w Warszawie stanowi nieruchomość rolną w rozumieniu tej ustawy i taką działkę będzie mógł kupić jedynie rolnik lub Kościół.
Rekompensata Kościołowi za krzywdy
Poprawka komisji sejmowej przyznająca Kościołowi swoiste uprzywilejowanie ma w założeniu zrekompensować krzywdy, jakie Kościołowi wyrządzono w okresie PRL. Mowa oczywiście o odebraniu mu tysięcy hektarów bez żadnych odszkodowań.
>>> Czy warto inwestować w nieruchomość z lokatorem?
Sęk w tym, że przez ostatnie 25 lat Kościół odzyskał to, co stracił – tysiące hektarów w świetnych lokalizacjach – i to nawet z nadwyżką.
Nie można tego samego powiedzieć o ziemiaństwie, któremu w 1944 roku na mocy dekretu PKWN odebrano nieruchomości z całym wyposażeniem, także bez odszkodowania.
Niestety po dziś dzień nikt nie uchwalił ustawy, której celem byłoby zrekompensowanie strat z czasów PRL zwykłym właścicielom – innym niż Kościół.
>>> Dlaczego nie dostaniesz rozwodu kościelnego?
Nowa ustawa o ustroju rolnym, o czym była mowa już we wstępie, odbiera tym właścicielom prawo pierwszeństwa w zakupie utraconych dawniej nieruchomości.
Nie będą oni mogli płacąc 100% wartości nieruchomości jej kupić.
Zdjęcie: Pixabay
***
Wzbogacenie a zużycie nakładów – rozstanie partnerów, a remont
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: partner przeprowadził remont mieszkania partnerki, na co przeznaczył blisko 50 000 złotych.
Dla partnerki nakłady te stanowią wzbogacenie.
Czy rozstając się po kilku latach, podczas których mieszkali razem w wyremontowanym mieszkaniu, partnerka powinna zwrócić partnerowi w całości poniesione przez niego koszty, czy może uwzględnić w rozliczeniu zużycie nakładów? [Czytaj dalej…]