W styczniu pisałam na swoim blogu Zakończenie działalności firmy o najważniejszych zmianach w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 2015 poz. 1393), które poza kilkoma wyjątkami zaczynają obowiązywać właśnie dzisiaj – 20 maja 2016 roku. Przed Państwem skrót najważniejszych zmian dotyczących stowarzyszeń zwykłych.
Mniej członków do założenia
Pierwsza istotna zmiana dotyczy kwestii ilości osób potrzebnych do założenia stowarzyszenia.
Dotychczas było to piętnaście osób, a teraz – tylko siedem.
Jest to efekt postulatów społecznych, wskazujących, że aktywnych członków stowarzyszenia zazwyczaj jest i tak mniej niż biorących udział w jego założeniu.
Nie zmienia się natomiast liczba członków potrzebnych do założenia stowarzyszenia zwykłego – nadal są to minimum 3 osoby.
>>> Nauczycielu, jakie wynagrodzenie dostaniesz za prowadzenie zajęć w okresie pomiędzy 23 a 31 grudnia?
Terenowa jednostka organizacyjna stowarzyszenia
Terenowe jednostki organizacyjne stowarzyszenia mogą teraz prowadzić działalność na podstawie statutu stowarzyszenia oraz uzyskać osobowość prawną – po uzyskaniu przez jednostkę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Reprezentacja w umowach oraz sporach z członkiem zarządu
W umowach bądź sporach stowarzyszenia z członkiem zarządu, stowarzyszenie reprezentuje członek organu kontroli wewnętrznej lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia członków stowarzyszenia.
Jest to regulacja wzorowana na przepisach Kodeksu spółek handlowych, a korespondująca z art. 11 ust. 3 Prawa o stowarzyszeniach, zobowiązującym stowarzyszenie do posiadania zarządu i organu kontroli wewnętrznej.
Możliwość posiadania zarządu oraz organu kontroli wewnętrznej uzyskuje stowarzyszenie zwykłe (art. 40 ust. 3 i 4 Prawa o stowarzyszeniach).
>>> Jak kształtuje się współwłasność wspólników w spółce cywilnej w przypadku dochodzenia wierzytelności jednego ze wspólników?
Zmiany w postępowaniu rejestrowym
Sąd rejestrowy wydaje postanowienie o rejestracji stowarzyszenia po stwierdzeniu zgodności jego statutu z przepisami prawa i spełnienia przez członków stowarzyszenia ustawowych wymogów.
Od dzisiaj sąd rejestrowy może w razie wątpliwości przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, a w razie niespełnienia wymogów ustawowych – musi oddalić wniosek o rejestrację.
Rozszerzenie obowiązku powiadamiania organu nadzoru
Sąd rejonowy poza dotychczasowym obowiązkiem powiadamiania organu nadzoru o wpisaniu stowarzyszenia do KRS i przesłania jego statutu, jest dodatkowo zobligowany do przesłania odpisu postanowienia o wpisie, statutu stowarzyszenia, listy założycieli, podjętych uchwał oraz ewentualnego postanowienia o wykreśleniu stowarzyszenia z KRS.
Z drugiej jednak strony nadzór wojewody czy starosty został ograniczony jedynie do zgodności działania stowarzyszeń z przepisami prawa i postanowieniami statutu. m.in. gdy liczba członków będzie mniejsza niż 7 osób).
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
Z tych samych powodów wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia może złożyć także kurator, co jest nowością w ustawie.
Opłaty za wpis i zmiany wpisu
Do 20 maja 2016 roku wiele problemów interpretacyjnych budziła kwestia opłat sądowych związanych z wnioskami o wpis stowarzyszeń do Krajowego Rejestru Sądowego.
Ustawodawca rozwiązał ten problem i doprecyzował, że wolne od opłat sądowych są zarówno o wpis, jak i zmianę wpisu stowarzyszenia.
Ze zwolnienia z opłat korzysta również organ nadzorujący przy składaniu wniosków w ramach sprawowanego nadzoru.
Zdjęcie: Thirdman
***
Kiedy dochodzi do zniesławienia
Zniesławienie to pojęcie, które jest ostatnimi czasy bardzo nadużywane.
Nie jest absolutnie tak, że każda negatywna opinia na czyjś temat stanowi od razu zniesławienie. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i do krytykowania innych.
Liczyć się jednak trzeba z tym, że jeśli ta krytyka przekracza dozwolone prawem granice, może nam grozić odpowiedzialność karna za zniesławienie, znieważenie lub cywilna z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Jak więc wyrażać opinię na czyjś temat tak, aby było to dla nas bezpieczne, aby nie narażać się z tego tytułu na jakąkolwiek odpowiedzialność, a w szczególności odpowiedzialność karną za zniesławienie? [Czytaj dalej…]