Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje nowa ustawa deweloperska.
Wśród deweloperów i ich prawników szczególną uwagę budzi jej jeden z niekorzystnych dla nich zapisów. Dotyczy on odbioru lokali.
Ustawa wprowadza bowiem drobiazgowy tryb odbioru lokali. Do tego nabywca będzie miał prawo do odmowy odbioru gdy stwierdzi istotną wadę.
Odbiór lokalu
Procedurę odbioru wprowadza art. 41 ustawy.
Zanim, jako deweloper, zawrzesz umowę, która przeniesie prawo własności na nabywcę, musisz doprowadzić do odbioru lokalu przez nabywcę.
Takie rozwiązanie ma chronić interesy nabywcy. Ma skrócić czas oczekiwania na wydanie przez dewelopera mieszkania czy domu i umożliwić nabywcy wcześniejsze wykonanie prac aranżacyjnych.
Odbiór będzie mógł nastąpić po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lokalu. Lub, w przypadku domów jednorodzinnych, po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu umowy i braku sprzeciwu tego organu.
Odbiór lokalu może być dokonany jedynie w obecności nabywcy. Zanim dojdzie do spotkania będziesz musieć poinformować nabywcę o przewidzianym terminie odbioru.
Jeśli nabywca, nawet wielokrotnie, nie będzie się stawiał do odbioru lokalu, nie będzie można dokonać jednostronnie odbioru lokalu.
>>> Czy istnieje uniwersalny wzór umowy o podwykonawstwo robót budowlanych? Przeczytaj artykuł: Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?
Protokół i zgłoszenie do niego wad
Tak jak do tej pory, odbiór musi być potwierdzony protokołem.
Jeśli nabywca odmówił dokonania odbioru lokalu w przypadku wady istotnej, to oświadczenie o odmowie musi znaleźć się w protokole. Nabywca musi podać konkretną przyczynę nieodebrania lokalu.
Odpowiednio, do protokołu w takim przypadku musi trafić również oświadczenie dewelopera o uznaniu istotnej wady lub o odmowie jej uznania.
Deweloper, tak jak dotychczas, w ciągu 14 dni jest zobowiązany do udzielenia nabywcy informacji o uznaniu wad lub o odmowie ich uznania.
W sytuacji uznania wad, deweloper jak wcześniej, ma 30 dni na ich usunięcie. Termin liczony jest od dnia podpisania protokołu.
Jeśli nie usuniesz usterek w tym czasie to masz prawo do wskazania innego terminu, jednak musisz uzasadnić opóźnienie.
>>> Ile zapłacisz za wpis od odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej? Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?
Zaś termin ten nie może powodować nadmiernych niedogodności dla nabywcy.
Natomiast, gdy wad nie usuniesz – nabywca ma prawo do zlecenia Ci wykonawstwa zastępczego na Twój koszt.
Deweloperzy jako na obszary problematyczne szczególnie wskazują:
- Odbiór dokonywany w obecności nabywcy – obawiają się, że tak naprawdę wydłuży to czas na odbiór lokalu, bo nabywcy będą przekładać terminy lub po prostu nie stawiać się
- To, że kolejny termin usunięcia wad nie może powodować niedogodności dla nabywcy – nie wiadomo co owe niedogodności oznaczają
- Oraz, wisienkę na torcie, wykonawstwo zastępcze. Takiego uprawnienia nie przewiduje nawet kodeks cywilny w zakresie roszczeń z tytułu rękojmi. Natomiast, czy deweloperzy tego chcą czy nie, od 1 lipca 2022 wykonawstwo zastępcze jest przewidziane w ustawie deweloperskiej.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł Procedura odbioru lokalu według nowej ustawy deweloperskiej – pułapka dla deweloperów? Cz. I. Znajdziesz go na blogu Jakim prawem.
Zdjęcie Maria Ziegler pochodzi z Unsplash
***
Przedsiębiorco, odzyskaj podatek od nieruchomości od nieużytkowanych obiektów!
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach nałożyły na przedsiębiorcę podatek od nieruchomości.
Najwyższe stawki podatku obowiązywały bez względu na to czy przedsiębiorcy wykorzystywali nieruchomość w swojej działalności gospodarczej.
Na szczęście w 2021 roku Trybunał Konstytucyjny uznał tę regulację za niezgodną z Konstytucją.
Dziś odpowiemy na pytanie jak odzyskać nadpłaty [Czytaj dalej…]