Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko – od czego zależy czy będziesz musiał ją przeprowadzić?
Ocenę oddziaływania na środowisko przedsięwzięć wprowadził art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 2 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Jakich przedsięwzięć dotyczy ocena oddziaływania na środowisko?
Po pierwsze – przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko – takie przedsięwzięcia mają obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W przypadku drugiej grupy – przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko – przeprowadzenie oceny zależy od tego, czy obowiązek ten stwierdzono w postanowieniu organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zgodnie bowiem z art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, to organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdza w drodze postanowienia o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko danego przedsiębiorstwa
>>> Żołnierz zawodowy musi wskazać datę z jakiej ma mu zostać wyliczona ilość norm z odprawy mieszkaniowej – jaką datę wybrać: Ile norm przy odprawie mieszkaniowej dla żołnierza
Kryteria przyznania obowiązku oceny dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdza o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jeśli przedsiębiorstwa te spełniają łącznie kryteria określone w artykule 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
I tak, przykładowo, pod lupę brany jest rodzaj, charakterystyka i usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem jego skali, wielkości zajmowanego terenu czy istotnych rozwiązań charakteryzujących przedsięwzięcie, a także powiązania z innymi przedsięwzięciami.
Ocenia się różnorodność biologiczną na terenie przedsięwzięcia, wykorzystywanie zasobów naturalnych, przewidywane ilości wytwarzanych odpadów, czy zagrożenia dla zdrowia ludzi, w tym takie, które wynikają z emisji.
>>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!
Środowisko dla przedsiębiorców
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko? Przeczytaj artykuł Przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Znajdziesz go na blogu radcy prawnego Pauliny Stępień, która zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorców w ich codziennej działalności, w tym również w zakresie zagadnień związanych z prawem ochrony środowiska.
Zdjęcie Marcina Jozwiak pochodzi z Unsplash
***
Wzorcowa umowa o świadczenie usług zarządzania
Czym jest wzorcowa umowa o świadczenie usług zarzadzania i na co trzeba uważać decydując się na jej podpisanie?
Wzorcowa umowa o świadczenie usług zarządzania to załącznik do „Zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa”.
„Zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa” to wytyczne podpisane w 2017 r. przez Beatę Szydło, a w 2022 r. aktualizowane przez Mateusza Morawieckiego [Czytaj dalej…]