Kwestia VAT na usługi przewodnickie

Autor: Redakcja w kategorii: VAT

Praktyka muzeów w zakresie stosowania VAT-u na usługi przewodnickie była różna – zależała od okoliczności i zasad ich zakupu. Niektóre instytucje stosowały zwolnienie z VAT, inne 8%, a były takie, które dochodziły nawet do 23% VAT.

Usługi przewodnickie

Kto może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury mogą korzystać ze zwolnienia VAT na usługi przewodnickie.

Zwolnienie dotyczy sytuacji, gdy powyższe podmioty nie osiągają zysków w sposób systematyczny, a w przypadku ich zdobycia, przeznaczają je w całości na kontunuowanie lub udoskonalanie świadczonych usług.

Dla jakiej instytucji 8% VAT-u?

Jeżeli usługa przewodnicka towarzyszy wstępowi do muzeum, to zastosowanie stawki VAT nie budzi większych wątpliwości.

W takiej sytuacji stosuje się stawkę sprzedawanych biletów, czyli 8% VAT.

          >>> Powstanie oprogramowania to proces, na który składa się kilka etapów – zwykle określonych w umowie z wykonawcą projektu. Pierwszym z takich etapów jest określenie preferencji użytkownika. W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj artykuł: Specyfikacja wymagań użytkownika – płatna, ale ważna

Potwierdza to Interpretacja indywidualna z 24 września 2021 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.344.2021.2.ŻR:

Usługi dodatkowe stanowią więc element kompleksowej usługi wstępu do Muzeum, gdyż są one nierozerwalnie związane ze wstępem do Muzeum i nie jest możliwe korzystanie z tych usług bez zakupienia biletu wstępu. Zatem powyższe usługi, tj. usługi przewodnickie (w tym też usługi przewodnickie z udostępnieniem zestawu słuchawkowego) oraz usługi udostępnienia audio-przewodnika są nierozerwalnie związane z usługą główną, jaką jest wstęp do Muzeum.

Jeśli chcesz śledzić na bieżąco, co dzieje się w opodatkowaniu działalności kulturalnej i rozrywkowej, to koniecznie zapoznaj się z blogiem Kulturalnie o podatkach.

Zacznij jego lekturę od artykułu VAT na usługi przewodnickie.

Zdjęcie Igor Miske pochodzi z Unsplash

***

Dywidenda w spółce. Komu przysługuje i na jakich warunkach?

Czy muszę otrzymać dywidendę, jeśli spółka wygenerowała zysk? Brak zysku a wypłata dywidendy w spółce. Czym jest dywidenda w spółce?

Dywidenda jest najważniejszym prawem majątkowym wynikającym z akcji. Innymi słowy, to po prostu prawo do zysku spółki. Jeśli jesteś akcjonariuszem, a spółka, której akcje posiadasz, wygenerowała zysk, być może otrzymasz dywidendę, w formie pieniężnej lub [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: