Każdy z nas może paść ofiarą problemów finansowych. Stracić płynność finansową jest niezwykle prosto, szczególnie, jeżeli chodzi o urząd skarbowy. Wystarczy bowiem jeden niezapłacony podatek i dług staje się rzeczywistością. A co w przypadku, gdy nasz małżonek ma dług w skarbówce? Kto będzie go spłacał?
Dług w urzędzie skarbowym – kto jest nim obciążony?
Wydawać by się mogło, że za dług w urzędzie skarbowym, który został spowodowany brakiem płatności podatków, odpowiada małżonek, który ten dług wygenerował. Niestety jest to myślenie błędne.
Przepisy Ordynacji podatkowej jasno określają że:
W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
Innymi słowy – Ty jako małżonek będziesz również częściowo ponosił odpowiedzialność za długi w urzędzie skarbowym spowodowane niezapłaceniem podatku przez współmałżonka. A dokładnie będziesz odpowiadać majątkiem wspólnym, do którego zalicza się np. Twoje wynagrodzenie za pracę.
Co w sytuacji rozdzielności majątkowej?
Jeżeli zawarliście umowę z małżonkiem, dzięki której powstała pomiędzy Wami rozdzielność majątkowa, to przestajesz odpowiadać za długi małżonka w urzędzie skarbowym od momentu zawarcia umowy. Natomiast możesz w dalszym ciągu odpowiadać za dług, który powstał podczas trwania małżeństwa, a przed powstaniem rozdzielności majątkowej.
Musisz pamiętać, że zgodnie z Ordynacją podatkową:
Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.
Rozwód a dług w urzędzie skarbowym małżonka
Czy rozwód wpływa na odpowiedzialność za długi podatkowe małżonka? Dług, który pojawił się podczas trwania małżeństwa nadal jest wspólny, a odpowiedzialność za niego dotyka obojga rozwiedzionych małżonków.
Jak wygląda sytuacja długu w urzędzie skarbowym po rozwodzie:
Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Podsumowując, za zobowiązania majątkowe w czasie trwania małżeństwa odpowiada podatnik swoim majątkiem osobistym, ale także majątkiem wspólnym swoim i małżonka.
Po rozwodzie odpowiedzialność małżonka ma charakter osobisty, dotyczy całego jego majątku. Taka odpowiedzialność ogranicza się jednak do przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Oznacza to, że nie odpowiesz za długi skarbowe małżonka, jeżeli powstały po jego stronie przed zawarciem małżeństwa, po powstaniu rozdzielności majątkowej lub po rozwodzie.
Odpowiadasz zaś za dług w urzędzie skarbowym małżonka, który powstał w momencie trwania małżeństwa i wspólności majątkowej.
***
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje prawnie z majątkiem i kredytami małżonków po rozwodzie – zapoznaj się z blogiem Rozwód z kredytem. Zacznij jego lekturę od artykułu o tytule Twój małżonek ma długi w urzędzie skarbowym? Sprawdź czy odpowiesz za nie po rozwodzie!
📌
Po przeczytaniu „Jesteś w trakcie rozwodu, a Twój małżonek ma dług w urzędzie skarbowym. Co teraz?”, zapraszamy również do lektury:
➡ Kredyt po rozwodzie – który z małżonków będzie odpowiedzialny za spłatę kredytu?
➡ Wyrok rozwodowy – wina i alimenty na małżonka
Photo by Alice Pasqual on Unsplash