Jest wypadek, nie ma policji. A odszkodowanie?

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania

Pewna kobieta została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Bezpośrednio po wypadku nie odczuwała żadnego bólu, dlatego też na miejsce nie wezwano policji czy pogotowia ratunkowego. Kierowca natomiast odwiózł kobietę do domu i dał jej swoją wizytówkę…

Jest wypadek, nie ma policji. A odszkodowanie?

Jest wypadek, nie ma policji. A odszkodowanie?

Kilka godzin później potrącona kobieta zaczęła czuć się źle – doskwierały jej zawroty głowy i nudności.

Dodatkowo bardzo spuchła jej ręka, nie mogła też stanąć na nodze.

Dlatego rodzina zawiozła kobietę na ostry dyżur, gdzie przeprowadzono badania, diagnozując wstrząśnienie mózgu oraz pęknięcie kości w ręce oraz nodze.

Spowodowało to konieczność unieruchomienia tych kończyn.

           >>> Ile zapłacisz za wpis od odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej? Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Gips założono aż na osiem tygodni, zalecając przy tym nieprzyjemne zastrzyki w brzuch.

Poszkodowana zgłosiła szkodę z OC (ubezpiecznie od odpowiedzialności cywilnej) sprawcy wypadku. Przedstawiciel ubezpieczyciela stwierdził wówczas, że brak wezwania policji na miejsce zdarzenia znacząco utrudni naprawienie szkody.

W tym miejscu pojawia się pytanie – czy faktycznie brak policji na miejscu wypadku i niesporządzenie z niego notatki służbowej może utrudnić dochodzenie odszkodowania?

Jeżeli sprawca szkody nie próbuje uniknąć odpowiedzialności, to zasadniczo obecność policji na miejscu zdarzenia pozostaje bez znaczenia.

          >>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty

Poszkodowana tymczasem była wyrozumiała i właśnie dlatego policji nie wezwała.

W jej mniemaniu młody kierowca poniósł wystarczające konsekwencje, odwożąc ją do domu, odwiedzając, robiąc zakupy i zawożąc ją do różnych lekarzy.

Należy jednak pamiętać o tym, że policja winna być wezwana na miejsce zawsze wtedy, gdy są ofiary wypadku.

Jeśli takowych nie ma, wezwanie policji to swobodna decyzja uczestników danego zdarzenia.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Natomiast pewne jest jedno – brak wezwania na miejsce policji nie wyklucza dalszej możliwości dochodzenia odszkodowania.

Zdjęcie Martha Dominguez de Gouveia pochodzi z Unsplash

***

Pływanie statkiem w stanie nietrzeźwości

Pływanie statkiem w stanie nietrzeźwości – co na to prawo?

Większość z nas myśląc o prawdziwym żeglarzu wyobraża sobie pływanie z butelką rumu lub przynajmniej butelką piwa w ręku to dla niego codzienność.

Tymczasem nawet jeśli tak jest, nie świadczy to wcale o tym, że prawo pozwala na tego typu zachowania [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: