Wiadomość o otrzymanym spadku, to dla Gminy nie zawsze dobra wiadomość.
Gdy Gmina dziedziczy spadek z ustawy…
Co prawda, zdarza się, że Gmina jest powołana do spadku wtedy, gdy spadkodawca nie miał żadnej rodziny, a pozostawił majątek (najczęściej mieszkanie), ale zwykle Gmina staje się spadkobiercą, ponieważ wszyscy pozostali spadkobiercy spadek odrzucili, bo w jego skład wchodziły wyłącznie długi.
Długi te dziedziczy Gmina, ponieważ sama spadku odrzucić nie może…
W takim wypadku ustawodawca przewidział zabezpieczenie dla Gminy, polegające na wprowadzeniu ustawowej zasady, że Gmina dziedziczy zawsze z dobrodziejstwem inwentarza.
>>> Jakich przedsięwzięć dotyczy ocena oddziaływania na środowisko? Przeczytaj: Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Oznacza to, że za pozostawione w masie spadkowej długi odpowiada ona jedynie do wysokości wartości pozostawionego spadku.
Jak się jednak okazuje nie zawsze to zabezpieczenie bywa skuteczne.
W szczególności wtedy, kiedy w skład spadku wchodzą takie prawa, które co prawda są wartościowe, ale w praktyce bardzo trudno je spieniężyć np. udziały w nieruchomości itp.
Więcej o tym ciekawym problemie przeczytasz w artykule Gmina jako spadkobierca w moim blogu.
Zdjęcie rc.xyz NFT gallery pochodzi z Unsplash
***
Kiedy dochodzi do zniesławienia
Zniesławienie to pojęcie, które jest ostatnimi czasy bardzo nadużywane.
Nie jest absolutnie tak, że każda negatywna opinia na czyjś temat stanowi od razu zniesławienie. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i do krytykowania innych.
Liczyć się jednak trzeba z tym, że jeśli ta krytyka przekracza dozwolone prawem granice, może nam grozić odpowiedzialność karna za zniesławienie, znieważenie lub cywilna z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Jak więc wyrażać opinię na czyjś temat tak, aby było to dla nas bezpieczne, aby nie narażać się z tego tytułu na jakąkolwiek odpowiedzialność, a w szczególności odpowiedzialność karną za zniesławienie? [Czytaj dalej…]