Polski Ład wprowadził zmianę, która dotyczy zagranicznych jednostek kontrolowanych.
Ci, którzy „posiadają” spółki zagraniczne odczuwają to najbardziej. Bowiem niewielka zmiana w brzmieniu przepisów, spowodowała, że CFC, czyli podatek od zagranicznej jednostki kontrolowanej, musi płacić o wiele więcej spółek, niż przed 2022 rokiem.
Jak było przed 2022 rokiem
Tak jak i teraz, to przesłanka kontroli nad jednostką stanowiła o tym, czy jednostka jest zagraniczną jednostką kontrolowaną.
Należało więc ustalić, czy w konkretnej jednostce samodzielnie lub wraz z podmiotem powiązanym (np. małżonkiem) posiadasz ponad 50% udziałów, czy też praw głosu w danej jednostce.
Aby spełnić ten warunek wystarczyło pośrednie posiadanie udziałów.
>>> Czym jest zarząd powierniczy? I w jaki sposób pomoże Ci legalnie optymalizować należności podatkowe na Malcie?
Jednakże niezależnie od pułapu udziałowego, podatnik spełniał warunek, gdy sprawował on rzeczywistą kontrolę nad jednostką.
CFC – jak jest teraz
Do przepisów dodano fragment, poprzez który warunek kontroli podatnika w jednostce jest spełniony nawet z podmiotami niepowiązanymi, np. z rezydentami RP. Czyli np. wystarczy spółka zagraniczna ale z zarządem w RP, by można było uznać, że polski zarząd wspólnie posiada więcej niż 50% udziałów i musi płacić CFC.
Jak było przed 2022 rokiem? Gdy posiadałeś 20% udziałów w spółce zagranicznej i nie sprawowałeś realnej kontroli – podatek od zagranicznej jednostki kontrolowanej nie występował. Teraz możesz nie mieć żadnej kontroli nad jednostką, a i tak „wpaść” w obowiązkowy podatek CFC.
>>> Poznaj dziesięć podstawowych cech spółki cypryjskiej, które są niezwykle korzystne dla polskiego rezydenta
Co musisz sprawdzić od 2022 roku? Czy w spółce zagranicznej, do której chcesz przystąpić nie ma takiej ilości Polaków, byś nie mógł „wpaść” w obowiązek zapłaty CFC.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Spółka za granicą i przeczytaj artykuł CFC – warunek udziału w zagranicznej jednostce kontrolowanej.
Zdjęcie Sasun Bughdaryan pochodzi z Unsplash
***
Czy jesteś polskim rezydentem podatkowym?
Każdy z nas jest rezydentem podatkowym jakiegoś państwa. A z tym faktem nieodłącznie wiąże się obowiązek zapłaty podatku w jakimś kraju.
Rezydencja podatkowa jest stanem prawnym niezależnym – uwaga – od obywatelstwa.
Możesz być obywatelem polskim, ale równocześnie rezydentem dla celów podatkowych na Kajmanach, nie posiadając tamtejszego paszportu [Czytaj dalej…]