Zmiany w prawie rodzinnym – uzyskanie rozwodu droższe i dłuższe?

Autor: Redakcja w kategorii: Rozwód

Zmiany w prawie rodzinnym

Resort Sprawiedliwości zgłosił do prac sejmowych projekt nowelizacji prawa rodzinnego. Aktualnie sąd podczas spraw rozwodowych orzeka nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa, ale także o władzy rodzicielskiej i alimentach na dzieci małoletnie.

Są sytuacje, że wyrok rozwodowy zapada już po pierwszej rozprawie – gdy małżonkowie ustalą polubownie warunki rozwodu. Po wejście w życie nowych przepisów to już nie będzie możliwe.

Postępowanie informacyjne

Według projektu Minister planuje wprowadzenie postępowania informacyjnego. Ma być obowiązkowe, trwać nie krócej niż miesiąc i uświadomić małżonkom skutków rozwodu.

Jeżeli  potencjalny rozwodnik miałby wątpliwości odnośnie tego, co go czeka, może skontaktować się z prawnikiem. Zajmie to nie miesiąc, a jeden dzień… Na początku postępowania sąd nie wie, czy twierdzenia zawarte w pismach faktycznie obrazują realne postawy rodzicielskie stron… Takie rzeczy wychodzą po przeanalizowaniu postępowania…

No i bierzmy pod uwagę, że po postępowaniu administracyjnym małżonkowie mogą zostać skierowani na 3 miesięczną mediację. Po zakończeniu mediacji zaczyna się oczekiwanie na realną rozgrywkę, czyli termin rozprawy…

Ile to będzie trwało w praktyce – możemy się domyślać biorąc pod uwagę aktualny czas oczekiwania na rozprawę…

Zmiany w prawie rodzinnym – Ile będzie kosztował rozwód?

Do tej pory było tak, że w sytuacji orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie sąd zwraca połowę uiszczonego wpisu. W projekcie usunięto ten przepis.

Obawiamy się, że nowe rozwiązania sprawią, że młodzi ludzie z jeszcze większą ostrożnością będą decydować się na ślub. Wyliczono, że ¼ dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich i ta tendencja jest wzrostowa. Czy uzyskanie rozwodu będzie trudniejsze? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Chcesz być na bieżąco ze zmianami w prawie rodzinnym? Zostań Czytelnikiem bloga Pozew o rozwód. Zacznij od lektury artykułu Rozwód droższy i dłuższy!

📌

Po przeczytaniu „Zmiany w prawie rodzinnym – uzyskanie rozwodu droższe i dłuższe?”, zapraszamy również do lektury:

Pierwsze kroki przy rozwodzie

Dziecko świadkiem w sprawie rozwodowej

Photo by Eric Ward on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: