Resort Sprawiedliwości zgłosił do prac sejmowych projekt nowelizacji prawa rodzinnego. Aktualnie sąd podczas spraw rozwodowych orzeka nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa, ale także o władzy rodzicielskiej i alimentach na dzieci małoletnie.
Są sytuacje, że wyrok rozwodowy zapada już po pierwszej rozprawie – gdy małżonkowie ustalą polubownie warunki rozwodu. Po wejście w życie nowych przepisów to już nie będzie możliwe.
Postępowanie informacyjne
Według projektu Minister planuje wprowadzenie postępowania informacyjnego. Ma być obowiązkowe, trwać nie krócej niż miesiąc i uświadomić małżonkom skutków rozwodu.
Jeżeli potencjalny rozwodnik miałby wątpliwości odnośnie tego, co go czeka, może skontaktować się z prawnikiem. Zajmie to nie miesiąc, a jeden dzień… Na początku postępowania sąd nie wie, czy twierdzenia zawarte w pismach faktycznie obrazują realne postawy rodzicielskie stron… Takie rzeczy wychodzą po przeanalizowaniu postępowania…
No i bierzmy pod uwagę, że po postępowaniu administracyjnym małżonkowie mogą zostać skierowani na 3 miesięczną mediację. Po zakończeniu mediacji zaczyna się oczekiwanie na realną rozgrywkę, czyli termin rozprawy…
>>> Czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o zakazie grillowania na balkonie?
Ile to będzie trwało w praktyce – możemy się domyślać biorąc pod uwagę aktualny czas oczekiwania na rozprawę…
Zmiany w prawie rodzinnym – ile będzie kosztował rozwód?
Do tej pory było tak, że w sytuacji orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie sąd zwraca połowę uiszczonego wpisu. W projekcie usunięto ten przepis.
Obawiamy się, że nowe rozwiązania sprawią, że młodzi ludzie z jeszcze większą ostrożnością będą decydować się na ślub.
>>> Zdarza się, że w księdze wieczystej nieruchomości, której deweloper jest użytkownikiem wieczystym znajduje się informacja o jej terminie zagospodarowania. Co to oznacza i jakie może mieć konsekwencje dla potencjalnego klienta takiego dewelopera?
Wyliczono, że ¼ dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich i ta tendencja jest wzrostowa.
Czy uzyskanie rozwodu będzie trudniejsze? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w prawie rodzinnym? Zostań Czytelnikiem bloga Pozew o rozwód. Zacznij od lektury artykułu Rozwód droższy i dłuższy!
Zdjęcie Eric Ward pochodzi z Unsplash
***
Mobbing w pracy. Czy muszę się zwolnić, aby dochodzić swoich praw?
Na początek odpowiedzi na dwa najczęściej zadawane pytania odnośnie do mobbingu w pracy:
Czy muszę się zwolnić, aby dochodzić swoich praw? Nie ma konieczności zwolnienia się z pracy, jeśli spotyka Cię mobbing.
Czy trzeba rozwiązać stosunek pracy gdy chcesz wystąpić na drogę sądową? Obecnie nie ma konieczności zwolnienia się z pracy, jeśli pracownik doświadcza mobbingu [Czytaj dalej…]