Zachowek od darowizny dla wnuczka – przypadek pewnej klientki

Autor: Redakcja w kategorii: Spadek

Zachowek od darowizny dla wnuczka to temat bardzo często poruszany w sytuacji, gdy wnuczek/wnuczka otrzymali spadek od dziadków przed ich śmiercią. Dziś prześledzimy konkretny przykład klientki Pani Mecenas Katarzyny Pluty.

Zachowek od darowizny dla wnuczka – przypadek pewnej klientki

Zachowek od darowizny dla wnuczki – rozterki klientki

Rodzice mieli dwójkę dzieci – syna i córkę (klientkę). W 2000 roku przekazali własność swojego mieszkania w formie darowizny wnuczce – córce syna. Dziadkowie zaznaczyli w umowie darowizny, że zostaje na ich rzecz ustanowiona służebność osobista swojego mieszkania.

Ojciec klientki zmarł w 2009 roku, a jej matka w 2020 roku. Nie zostawili oni żadnego spadku ani testamentu.

Czy klientce należy się zachowek po rodzicach, którzy jedyną nieruchomość jaką posiadali, przekazali wnuczce, córce swojego syna?

Zachowek od darowizny dokonanej przed mniej niż 10-cioma laty

Ojciec klientki, który dokonał darowizny ½ mieszkania na rzecz wnuczki, zrobił to 9 lat przed swoja śmiercią. Od darowizny do śmierci spadkodawcy nie upłynęło 10 lat. Pozwoliłoby to zaliczyć darowiznę do substratu masy spadkowej na cele obliczenia wysokości zachowku.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Jednakże z racji tego, że zachowek przedawnia się po 5 latach od śmierci spadkodawcy, to prawo do zachowku klientki uległo przedawnieniu. Klientka nie dostanie zachowku od darowizny swojego ojca.

Zachowek od darowizny dokonany przed więcej niż 10-cioma laty

W wyniku tego, że w przypadku darowizny jej matki, minął 10 letni termin, klientka nie może żądać zachowku od wnuczki po śmierci swojej matki.

Chcesz wiedzieć więcej, masz problemy związane ze spadkiem – czytaj blog Zachowek bez tajemnic. Zacznij od tego artykułu Zachowek od darowizny dla wnuczka.

Zdjęcie Jp Valery pochodzi z Unsplash

***

Jakie czynniki obniżają zdolność kredytową

Bardzo trudno jest wypracować taką zdolność kredytową, aby bez problemu otrzymać kredyt. A wymagania banków co to warunków, jakie musisz spełnić starając się o kredyt, ciągle rosną.

Jakie czynniki obniżają zdolność kredytową?

Jest dużo czynników, które wpływają negatywnie na Twoja zdolność kredytową, m.in.: Posiadasz już kredyty lub pożyczki Twoją zdolność [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: