Wspólnik i jego działalność konkurencyjna

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Prawo dla biznesu, Zakazana konkurencja

Co zrobić, jeśli wspólnik w spółce cywilnej prowadzi działalność konkurencyjną wobec drugiego wspólnika.

Wspólnik i jego działalność konkurencyjna

Wspólnik i jego działalność konkurencyjna

Klientka i jej wspólnik prowadzą spółkę cywilną, która zajmuje się projektowaniem i produkcją obuwia sportowego.

Jakiś czas temu jako spółka podpisali kontrakt z brytyjskim podmiotem na dostarczenie mu małej partii obuwia sportowego dla dzieci z perspektywą dalszej, stałej współpracy.

Niestety wspólnik Klientki, prowadząc – poza spółką cywilną – własną działalność gospodarczą i właśnie jako ta działalność podpisał kolejny, bardzo lukratywny kontrakt z przywoływanym brytyjskim podmiotem.

          >>> Jak kształtuje się współwłasność wspólników w spółce cywilnej w przypadku dochodzenia wierzytelności jednego ze wspólników?

Spółka cywilna daje wspólnikowi szerokie uprawnienia, ale tego typu działanie jest już naruszeniem zasady konkurencji.

W myśl art. 3 ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji czyn nieuczciwej konkurencji to działanie przedsiębiorcy sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli zagraża ono lub narusza interes innego przedsiębiorcy.

Zachowanie wspólnika na pewno mieści się w tej definicji jako zachowanie nielojalne wobec mojej Klientki, a co za tym idzie – sprzeczne z dobrymi obyczajami.

          >>> Czy spółka jawna może powstać i funkcjonować z karanym wspólnikiem

Klientka może więc dochodzić naprawienia szkody na zasadach ogólnych, obejmującej zarówno szkodę rzeczywiście poniesioną (łac. damnum emergens) jak i utracone korzyści (łac. lucrum cessans).

Odszkodowanie bez wątpienia zostanie przyznane.

Zdjęcie: Tima Miroshnichenko

***

Europejskie postępowanie nakazowe a jurysdykcja sądów austriackich

Znaczna część polskich przedsiębiorców zajmujących się handlem międzynarodowym – w tym importem oraz eksportem z Polski do Austrii bądź z Austrii do Polski – miała kiedyś do czynienia z dochodzeniem zapłaty swoich wierzytelności właśnie przed austriackim sądem.

Pojawia się wtedy problem – czy europejskie postępowanie nakazowe w Austrii wygląda tak samo, jak w innych krajach? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: