W ubiegłym miesiącu świat obiegła informacja, że Syryjczyk zamordował maczetą Polkę. Sytuacja miała miejsce w niemieckim mieście Reutingen.
Oczywiście początkowo Syryjczyk był podejrzewany o terroryzm islamski, ale ostatecznie wykazano, iż pracował on razem z ofiarą – bardzo dobrze znali się prywatnie, a w dniu zbrodni doszło między nimi do kłótni.
Syryjczyk sprawcą zabójstwa Polki na terenie Niemiec
Szybko zaczęto się zastanawiać, czy prawo przewiduje możliwość przeprowadzenia w Polsce postępowania karnego przeciwko Syryjczykowi, który naszej rodaczce odebrał życie w Niemczech.
Z tym pytaniem trafił do mnie dziennikarz piszący dla portalu naTemat.pl – Mateusz Albin (link do całego artykułu jest dostępny TUTAJ).
>>> Międzynarodowe postępowanie sądowe – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Wydźwięk był jednoznaczny – odniesienie do ostatnich zawirowań na polskiej scenie politycznej – m.in. w aspekcie postępowania karnego.
Ja jednak zawsze staram się stronić od polityki, stąd starałem się wyjaśnić problem bazując wyłącznie na obowiązujących obecnie regulacjach prawnych i swoim doświadczeniu.
Zdjęcie Eric Ward pochodzi z Unsplash
***
Przestępczość zorganizowana. Grupa a związek przestępczy
Przestępczość zorganizowana przeciętnemu człowiekowi kojarzy się głównie z trzema elementami.
Po pierwsze – chodzi tutaj o okres lat 90.
Po drugie – o działające wówczas grupy takie jak mafia pruszkowska czy gang wołomiński.
W końcu – o rodzaje popełnianych przestępstw, wśród których znalazły się wymuszenia rozbójnicze, napady na TIR-y, porwania dla okupu, handel narkotykami, a także zabójstwa [Czytaj dalej…]