Program 500+. Porozumienie z bankami

Autor: Redakcja w kategorii: Rodzina

1 kwietnia 2016 roku swój start będzie miał zapowiadany od miesięcy i głośno komentowany Program 500+. Nieco wcześniej, bo 15 stycznia 2016 roku podpisano list intencyjny Prezesa Rady Ministrów z osiemnastoma bankami.

Program 500+

Czy Program 500+ ma wpływ na zdolność kredytową jego beneficjentów?

Banki te określa się teraz mianem „przyjaciół Programu 500+”. Pytanie, czy ma to wpływ na uwzględnienie otrzymywanych z programu świadczeń przy obliczaniu zdolności kredytowej jego beneficjentów?

Choć logicznym byłoby właśnie takie rozwiązanie, to prawdopodobnie wcale nie znajdzie ono zastosowania w praktyce.

Trzeba tutaj wskazać na fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy banki podwyższyły wartość kosztów utrzymania jako jeden z czynników mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Poza tym banki BPH, Bank Zachodni WBK oraz Getin Noble Bank według swoich oficjalnych stanowisk nie zamierzają uwzględniać środków z Programu 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej.

          >>> Sprawy o odszkodowania za szkody medyczne przedawniają się z upływem lat trzech od chwili, kiedy zyskujemy wiedzę o szkodzie i osobie, która jest odpowiedzialna za jej naprawienie. Sprawdź jak zapobiec przedawnieniu roszczenia

Bank PKO BP wciąż natomiast ten problem analizuje.

Z drugiej strony trudno tym bankom się dziwić.

Za nieuwzględnieniem świadczeń z Programu 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej przemawiają bowiem Rekomendacja S czy dość niepewna przyszłość całego programu.

Co więcej, świadczeń tych nie będzie uwzględniać się dla celów obliczania dochodu przy świadczeniach rodzinnych, z pomocy społecznej, stypendiach oraz dodatkach mieszkaniowych.

Zdjęcie Gabrielle Henderson pochodzi z Unsplash

***

Pieniądze z programu Rodzina 500+ a egzekucja komornicza

Czy pieniądze z programu Rodzina 500+ są chronione przed zajęciem przez egzekucją komorniczą?

Według ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, pieniądze z programu Rodzina 500+ należą do grupy świadczeń wychowawczych i nie podlegają egzekucji.

Oznacza to, że komornik nie może zająć je u podmiotu wypłacającego 500+. Jednakże, gdy pieniądze trafiają na rachunek bankowy dłużnika zajęty przez komornika, wtedy kończy się ochrona przed egzekucją [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: