Prawo holdingowe

Autor: Redakcja w kategorii: Spółki

Chcesz się dowiedzieć co oznacza nowe prawo holdingowe? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Krzysztofem Grabowskim.

prawo holdingowe

Czy można założyć że nowe prawo holdingowe jest bezpieczne dla spółek, dla zarządów?

Na początku zaznaczamy że wpis dotyczy akcjonariuszy. Jednak projekt prawa holdingowego łączy się w takim samym stopniu również wspólników spółek innych niż spółki akcyjne.

W wersji projektu z grudnia wprowadzono masę mniejszych lub większych zmian. Wyrzucono bowiem lub zmieniono niektóre z zaplanowanych przepisów, korygując wcześniejsze wady.

Nie mniej w rezultacie wady pojawiły się w innych miejscach. Z tego powodu razi brak spójności całego projektu.

Lecz przedsięwzięcie jest teraz bezpieczniejsze dla spółek.

Na początku do jego stosowania wystarczyło nawiązać umowę między spółką dominującą a spółką zależną, albo zmienić statut spółki zależnej. W wersji grudniowej było to definitywnie zaostrzone.

Nieuniknione jest bowiem zarządzenie walnego zgromadzenia spółki zależnej.

          >>> Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu

Przy czym konieczna jest większość kwalifikowana ¾ głosów, albo absolutna większość głosów przy uczestnictwie co najmniej połowy kapitału zakładowego.

Zachowano obowiązek udostępnienia w rejestrze uczestnictwa w grupie spółek, zarówno przez spółkę dominującą, jak i przez spółkę zależną.

Czy nowe prawo holdingowe uwzględnia spółki publiczne?

Tutaj pojawia się pierwsza dziura w projekcie.

A więc w wersji grudniowej  wyłączono spółki publiczne spod działania tych przepisów, w przypadku, gdy spółka publiczna jest spółką zależną.

Jednak przepis wyłączający został sformułowany tak nieprecyzyjnie, że jest usprawiedliwione wnioskowanie, że spółka publiczna może być w grupie spółek jako spółka dominująca.

W rezultacie może powstać wyjątkowa sytuacja, że te przepisy nie będą wiązać się ze  spółką publiczną będącą zależną spółką-córką.

          >>> Jakich przedsięwzięć dotyczy ocena oddziaływania na środowisko? Przeczytaj: Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Gdy jednak ta spółka jest równolegle spółką dominującą wobec spółki-wnuczki, to w najwyższym stopniu te nowe przepisy będą miały w tym zakresie zastosowanie.

Przy czym określenie spółki dominującej zostało sformułowane tak pobieżnie, że możliwe będzie przekazywanie wiążących poleceń przez spółkę-matkę (niepubliczną) swobodnie spółce-wnuczce (także niepublicznej), z kompletnym pominięciem publicznej spółki-córki.

Problem jest tym obszerniejszy, gdyż projekt dogłębnie usuwa obecny przepis art. 7 Ksh.

W rezultacie zaistnieje możliwość zawarcia umowy między zależną spółką publiczną a dominującą spółką niepubliczną, bez żadnych utrudnień kodeksowych.

Ponadto taka umowa nie będzie uwzględniona przepisami o grupie spółek (ani innymi regulacjami kodeksowymi), wiec faktu jej zawarcia nie będzie trzeba ujawniać w rejestrze (a takie zalecenie jest obecnie sformułowane w tymże usuwanym art. 7).

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to zapraszamy do lektury: Odpowiedzialność członka zarządu, czyli za co odpowiada zarząd? oraz Wiążące polecenia spółki dominującej nadchodzą – Nowe Prawo Holdingowe.

Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash

***

Zatrudnienie studenta z zagranicy

Zastanawiasz się jak wygląda zatrudnienie studenta z zagranicy?

Nawiązanie współpracy ze studentem z UE Każdy obywatel UE , który studiuje w Polsce może podjąć w tym czasie zatrudnienie.

Nie są potrzebne zezwolenia na pracę. W związku z tym pracodawca nie jest [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: