Zdarza się, że ktoś pracując za granicą, przykładowo na podstawie kontraktu, ulega tam wypadkowi podczas wykonywania zadań służbowych. Otrzymuje potem odszkodowanie i tutaj zaczynają się wątpliwości. Jak bowiem kształtuje się opodatkowanie zagranicznego odszkodowania?
O tym w dalszej części artykułu.
Opodatkowanie zagranicznego odszkodowania
Odpowiedź prawdopodobnie zaskoczy niejednego Czytelnika. Co więcej, zaskoczy pozytywnie, bo odszkodowanie zagraniczne będzie zwolnione z opodatkowania.
Dobra wiadomość?
Na pewno, ale wciąż w głowie pozostaje jedno pytanie – dlaczego?
Otóż na gruncie przepisów polskiego prawa podatkowego odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania.
>>> Jeśli dentysta prywatny spowoduje szkodę podczas leczenia, można pozwać go wykorzystując dwie konstrukcje prawne. Sprawdź jakie we wpisie: Dentysta pociągnięty do odpowiedzialności
Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, czy jest to odszkodowanie polskie czy też zagraniczne.
Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350), który nie zawęża zwolnienia z opodatkowania tylko do odszkodowań uzyskanych w Polsce.
A contrario zwolnienie ma zastosowanie do odszkodowań zagranicznych.
W praktyce oznacza to tyle, że odszkodowania otrzymanego dla przykładu w roku 2015 nie będziemy uwzględniać przy rozliczaniu deklaracji PIT za ten rok (składanej w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2016 roku).
>>> Czy tylko właściciel odpowiedzialny jest za szkody wyrządzone przez swoje zwierzę?
Trzeba natomiast pamiętać o tym, iż zasada zwolnienia z opodatkowania pewnych kategorii dochodów niezależnie od tego, czy pochodzą one z Polski czy zza granicy nie ma charakteru bezwzględnego.
Niekiedy bowiem jakieś świadczenie może być zwolnione z opodatkowania właśnie za granicą, a polskie prawo podatkowe takiego zwolnienia wcale nie przewiduje.
Zdjęcie: Pixabay
***
Współwłasność nieruchomości a zakup udziałów
Współwłasność nieruchomości to temat bardzo rozległy, więc jego omówienie lepiej jest podzielić na kilka wątków.
Dziś o problemach przy nabyciu udziałów w nieruchomości i zniesieniu takiej współwłasności [Czytaj dalej…]