Odszkodowanie za złamany nadgarstek

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania

Jeden z Klientów zapytał mnie ostatnio, ile wynosi odszkodowanie za złamany nadgarstek (o innych przypadkach na blogu Odszkodowanie z OC sprawcy)? W praktyce chodzi tutaj oczywiście o zadośćuczynienie za krzywdę poniesioną w związku z takim urazie. Natomiast żeby odpowiedzieć na powyższe pytanie warto pochylić się nad wyrokami.

Zwróciłem uwagę na taki stan faktyczny:
Poszkodowana szła po ośnieżonym chodniku, pokrytym dodatkowo grubą warstwą lodu. W wyniku poślizgnięcia się upadła na prawą rękę. Lekarze w szpitalu zdiagnozowali i zaopatrzyli złamanie z przemieszczeniem nadgarstka prawej ręki.

Poszkodowana nosiła gips przez półtora miesiąca, jednocześnie odczuwając intensywne dolegliwości bólowe. Utrudniało to jej zarówno spanie jak i wykonywanie codziennych czynności. Jako osoba praworęczna potrzebowała przy tym pomocy osób trzecich. Po zdjęciu gipsu natomiast konieczna była jeszcze dwutygodniowa rehabilitacja.

Leczenie nie doprowadziło ręki do pełnej sprawności – w chwili wydania orzeczenia sądowego nie była ona dobrze zrośnięta, wciąż występował też ból. Powołano biegłego lekarza z zakresu traumatologii i narządu ruchu. Ocenił on, że poszkodowania poniosła 20% trwały uszczerbek na zdrowiu.

Zdaniem biegłego upadek spowodował złamanie dalszej nasady kości promieniowej prawej, a w czasie zrostu możliwe były dolegliwości bólowe. Według opinii wyniki leczenia były złe ze względu na przykurcz o dużym stopniu. Konsekwencje urazu mają charakter utrwalony, nie rokując przy tym na poprawę.

Ubezpieczyciel mimo odwołania podtrzymał swoją decyzję o odmowie wypłaty świadczenia. Sąd natomiast orzekł na korzyść poszkodowanej o zadośćuczynieniu za poniesioną krzywdę w wysokości 12 000 złotych.

Ten przykład pokazuje, że odszkodowanie za złamany nadgarstek może być wysokie.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: