Odszkodowanie reprywatyzacyjne. Czy należą się odsetki?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla każdego, Wywłaszczenia i reprywatyzacja

Przy sprawach dotyczących roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa bardzo często zdarza się, że dawni właściciele nieruchomości uzyskują korzystne dla siebie rozstrzygnięcie w zakresie należności głównej, ale w przedmiocie odsetek już nie.

Sądy mają tendencję do przyznawania odsetek za okres od momentu wydania wyroku, nie zaś dla przykładu od chwili wezwania, które mogło mieć miejsce pięć lat temu, albo i jeszcze wcześniej.

Odszkodowanie reprywatyzacyjne. Czy należą się odsetki

Odszkodowanie reprywatyzacyjne – odsetki

Aktualnie odsetki ustawowe w skali roku wynoszą 7% – dawniej były natomiast o wiele większe.

W praktyce okazuje się, że zamiast odszkodowania w wysokości 100 000 złotych z odsetkami (a więc np. ok. 150 000 złotych), były właściciel nieruchomości otrzyma łącznie „tylko” 100 000 złotych.

To jednak i tak zazwyczaj mu wystarcza, bo po pięciu latach lepsze takie pieniądze niż żadne.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Sądy zasądzają odszkodowanie bez odsetek na bazie argumentacji Prokuratorii Generalnej, wspartej szerokim orzecznictwem odnoszącym się do tej problematyki.

Wobec braku innej inicjatywy strony powodowej, sąd nie ma innego wyjścia niż oddalenie roszczenia o odsetki liczone od daty wcześniejszej tj. dla przykładu za 5 lat wstecz.

Przy odpowiednim prowadzeniu procesu istnieje realna możliwość uzyskania więcej aniżeli tylko należność główna.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Trzeba więc starać się o odsetki – nie od dnia wydania orzeczenia, ale dla przykładu od dnia wezwania czy doręczenia odpisu pozwu.

Zasądzone odsetki w takich przypadkach zwiększają całe świadczenie nawet o kilkadziesiąt procent.

Ważne jest przy tym, by obrać odpowiednią taktykę procesową i przedstawić swoje stanowisko poparte orzecznictwem – przewidując oczywiste ewentualne zarzuty pozwanego.

Zdjęcie: Pixabay

***

Budowa księgi wieczystej

Budowa księgi wieczystej jest prosta: są to cztery działy (jeden podwójny) oraz tzw. Okładka.

Księga wieczysta dla każdego rodzaju nieruchomości jest taka sama – niezależnie od tego, czy jest to np. wielka działka zabudowana wieloma domami, mieszkanie czy działka, na której znajduje się droga osiedlowa [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: