Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w roku 2016?
W jednym z artykułów na blogu Prawnik o finansach dotyczącym odsetek, jakich można żądać w pozwie o odzyskanie opłaty likwidacyjnej zapowiedziałam, że niebawem zaprezentuję obecnie obowiązujące stawki, według których obliczane są odsetki.
Co istotne, wbrew pozorom proces sądowy może z tego punktu widzenia okazać się bardzo korzystny, bo stawki odsetek ustawowych za opóźnienie są wysokie, jeśli porównać je z oprocentowaniem lokat bankowych.
Odsetki ustawowe za opóźnienie – przed 1 stycznia 2016
Odsetki ustawowe za opóźnienie przed 1 stycznia 2016 roku były utożsamiane z odsetkami ustawowymi. Od dnia 24 grudnia 2014 roku wynosiły one 8%.
Odsetki ustawowe za opóźnienie – po 1 stycznia 2016
Od tego czasu w pierwszej kolejności zastosowanie znajduje stawka odsetek za opóźnienie określona w treści umowy. Stawka ta nie może być jednak obecnie większa niż 14% w skali roku.
>>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew
W sytuacji, gdy odsetki za opóźnienie nie zostały wskazane w umowie, wyliczając stawkę odsetek oprzeć się trzeba o zasadę wynikającą z art. 481 § 2 Kodeksu cywilnego, wedle której odsetki za opóźnienie należy liczyć według wzoru:
STOPA REFERENCYJNA NBP + 5,5 PUNKTA PROCENTOWEGO
Obecnie więc odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 7%.
Poza tematem polislokat warto wskazać na stawki odsetek ustawowych wynikających z art. 359 Kodeksu cywilnego, a także odsetek ustawowych z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. O tym przeczytasz TUTAJ.
Zdjęcie Ali Rezaei pochodzi z Unsplash
***
Telefon do prawnika
Często osoby potrzebujące porady prawnej decydują się na telefon do prawnika i oczekują profesjonalnej pomocy w przeciągu minuty.
W pewnych przypadkach jest to możliwe, bo odpowiedź na zadane przez dzwoniącego pytanie jest dla mnie oczywiste.
Z takim telefonem wiąże się jednak wiele sytuacji ryzykownych… [Czytaj dalej…]