Numer NIP do sprawdzenia w Internecie

Autor: Redakcja w kategorii: Administracja, Podatki, Prawo dla każdego

Od 19 października 2015 roku dostępne jest nowe internetowe narzędzie, udostępnione przez Ministerstwo Finansów – „Sprawdzanie statusu NIP”. Pozwoli ono na szybką weryfikację, czy dany numer NIP jest poprawny.

Numer NIP bardzo często pojawia się w obrocie gospodarczym. Wpisuje się go m.in. na fakturach oraz w pozwach do sądu. Sprawdzanie NIP-u osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i wszelkich pozostałych podmiotów ewidencjonowanych w rejestrach od dawna nie sprawia problemu. Należy jedynie otworzyć Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) on-line lub Centralną Ewidencje i Informacje o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i tam wszystkiego się dowiemy.

Jeśli numer NIP należał do osoby fizycznej, weryfikacja jeszcze niedawno wyglądała dużo gorzej. Przede wszystkim za sprawą braku systemu internetowego. Usługa „Sprawdzanie numeru NIP” ukróciła te problemy. Obecnie możemy tam potwierdzić numer NIP pod względem poprawności tak osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Dane w aplikacji są aktualizowane raz na dwadzieścia cztery godziny.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe staje się stwierdzenie, czy numer NIP jest prawidłowy czy może jednak niepoprawny, albo nieistniejący, a nawet czy został unieważniony bądź uchylony. Zwrotną informację z systemu można wydrukować. Usługa ma też swoje minusy. O ile zweryfikujemy z jej wykorzystaniem numer NIP, to nie uda nam się ustalenie prawidłowego. Do tego celu wciąż pozostają nam do dyspozycji Krajowy Rejestr Sądowy oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Centrum Personalizacji Dokumentów MSW (CPD MSW) i organy gmin.

Przydatne linki:

KRS – www.ms.gov.pl
CEIDG – www.ceidg.gov.pl
CPD MSW – www.cpd.msw.gov.pl
Sprawdzanie statusu NIP – www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp

Poprzedni wpis:

Następny wpis: